Czas na zyski z „zielonego”

Inwestorzy, którzy zarobili na umocnieniu amerykańskiej waluty, nie powinni czekać z zamykaniem pozycji, uważa Steven Englander z banku Citigroup.

Inwestorzy powinni zamknąć pozycje nastawione na dalsze umocnienie dolara nie później niż do grudniowego posiedzenia amerykańskich władz monetarnych, uważa Steven Englander z banku Citigroup. Szef strategii głównych par walutowych w będącej największym traderem walutowym na świecie instytucji radzi realizować zyski, po tym jak w tym tygodniu Indeks Dolara sięgnął 99,7 pkt. i zbliżył się na dystans zaledwie 0,6 proc. od 12-letniego szczytu z marca. Komunikat po kończącym się 16 grudnia posiedzeniuFOMC będzie miał gołębi wydźwięk, tłumaczy specjalista. — Jest dość jasne, że Fed podniesie stopy, jednak będzie temu towarzyszyła łagodna retoryka. Paradoksalnie, umiarkowanie jastrzębio nastawionym decydentom nie opłaca się zaskakiwać rynku w kierunku zaostrzenia polityki — uważa Steven Englander. Według niego, przesadnie jastrzębi wydźwięk decyzji sprowokowałby nerwową reakcję inwestorów w warunkach niskiej płynności rynkowej, a to utrudniłoby Fedowi dalsze podwyżki stóp. Tymczasem w przypadku gładkiego przeprowadzenia pierwszej od 2006 r. operacji podniesienia kosztu pieniądza będzie możliwe podniesienie stóp o ponad 55 pkt. baz. w ciągu kolejnych dwóch lat, którego oczekujerynek. Ponadto zniknie mroczna aura wokół podwyżek stóp, zauważa strateg Citigroup. Prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w 2015 r., obliczane na podstawie notowań na rynku terminowym, które jeszcze w październiku spadło poniżej 30 proc., wzrosło w tym tygodniu do 74 proc. Euro osłabiło się w ciągu miesiąca do dolara o 4,3 proc., sięgając najniższego pułapu od kwietnia. Między innymi dlatego wielu specjalistów jest znacznie bardziej byczo nastawionych wobec dolara niż Steven Englander. — Choć wielu inwestorów chciałoby sprzedawać fakt grudniowej podwyżki, co kupią, jeżeli pozbędą się dolara? — pytał retorycznie Sean Callow, strateg walutowy w Westpac Banking Corp. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Czas na zyski z „zielonego”