Czas wydzielić spółki

Paulina Sztajnert
opublikowano: 25-05-2004, 00:00

Rynek ubezpieczeń kredytów kupieckich rośnie tak dynamicznie, że ubezpieczyciele decydują się na wydzielenie tego biznesu.

Ubezpieczenia kredytów kupieckich rosną jak na drożdżach. Na koniec 2003 r. towarzystwa zebrały z tego rodzaju polis prawie 125 mln zł składki netto. Jak zapewniają ich szefowie, będzie jeszcze lepiej. Szacunki na ten rok mówią o 170 mln zł zebranej składki. Tylko w pierwszym kwartale tego roku udało się im uzyskać 44 mln zł.

Nic dziwnego, że ubezpieczyciele już pomyśleli o wydzieleniu tego biznesu. Prekursorem był Allianz, który w styczniu wydzielił Eulera Hermesa. Teraz taki ruch wykonuje Gerling. Niemiecka spółka w połowie roku odda portfel ubezpieczeń finansowych firmie Atradius. Rynek ubezpieczeń należności kredytowych to także Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych oraz ÖKV Coface, który wystartował w tym biznesie w listopadzie.

Jak twierdzą szefowie towarzystw, poprawa sytuacji firm zwiększa szansę na wzrost ubezpieczeniowego biznesu.

— Planujemy zebrać w tym roku 100 mln zł. Rośnie produkcja, a zatem zwiększą się i obroty między kontrahentami. To oczywiście zwiększy popyt na nasze polisy — mówi Michał Szumski, dyrektor marketingu TU Euler Hermes.

Optymistycznie na rynek patrzy raczkujący na rynku Coface.

— W ciągu krótkiego okresu działalności podpisaliśmy już 50 polis. To więcej niż się spodziewaliśmy. Do końca roku liczba ta powinna się co najmniej podwoić — mówi Katarzyna Kompowska, dyrektor Coface Poland.

Jest i druga strona medalu.

— Wskaźnik upadłości z powodu niewypłacalności wzrósł w ubiegłym roku o 3 proc. A zjawisko to będzie się nasilać — mówi Katarzyna Kompowska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Sztajnert

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Czas wydzielić spółki