Czechy nie zmieniły poziomu stóp procentowych

opublikowano: 26-06-2019, 13:48

Czeski bank centralny zdecydował się na czerwcowym posiedzeniu utrzymać dotychczasowy poziom stóp procentowych, co oznacza przerwę w najbardziej agresywnej kampanii podwyżek stóp procentowych w Europie.

Po podniesieniu kosztów pożyczek w zeszłym miesiącu po raz ósmy w ciągu minionych dwóch lat, bank centralny pozostawił stopę referencyjną na poziomie 2 proc. Było to zgodne z oczekiwaniami większości ekonomistów. Decydenci już wcześniej sygnalizowali że bieżący rok będzie stał pod znakiem rok stabilnej polityki pieniężnej, choć nie wykluczył niewielkich zmian stawek.

Tym razem za status quo przemawiały przede wszystkim czynniki zewnętrzne gdyż globalne ryzyko dla gospodarki zorientowanej na eksport przyćmiewa krajową presję inflacyjną. 

Podczas gdy inflacja niespodziewanie przyspieszyła w maju, osiągając najwyższy poziom z przyjętego przez bank centralny przedziału 1-3 proc., kierujący instytucją Jiri Rusnok powiedział dwa tygodnie temu, że skok był napędzany głównie przez zmienne ceny żywności. Stwierdził, że nie ma powodu od natychmiastowej reakcji.

Bank centralny przełączył się na tryb "oczekiwania i monitorowania", ponieważ próbuje ocenić wpływ spowolnienia gospodarczego za granicą wraz z ryzykami wynikającymi z wojen handlowych i brexitu.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu