Czescy miliarderzy chcą spółki z GPW

Firma R2G Rohan należąca do trzech biznesmenów z Czech planuje przejąć notowaną m.in. w Warszawie spółkę Pegas Nonwovens.

Pegas Nonwovens to producent tzw. włóknin nietkanych (używa się ich do wyrobu pieluch dziecięcych i innych artykułów higienicznych), który ma fabryki na południu Czech. Budowę kolejnych planuje w RPA, gdzie właśnie kupił odpowiednie tereny inwestycyjne.

Zobacz więcej

CIEKAWA DYWERSYFIKACJA: Pavel Baudiš i Eduard Kuc˘era 20 lat temu założyli firmę produkującą oprogramowanie antywirusowe. Teraz chcą mieć spółkę wytwarzajacą… wkłady do pieluch. Fot. CTK PHOTO-RENE FLUGER-JOSEF HORAZNY-PAP

Od ponad dekady spółka jest notowana na rynkach w Pradze oraz w Warszawie, jednak jej giełdowa historia najwyraźniej dobiega końca. Grupa inwestycyjna R2G Rohan, której właścicielami są trzej biznesmeni, z listy najbogatszych Czechów, ogłosiła właśnie, że skupi papiery Pegas Nonwovens i zdejmie je z parkietów. Wezwanie ma dotyczyć rodzimej dla tej spółki giełdy, czyli tej w Pradze, a zaoferowana przez inwestora cena to 1010 CZK. W piątek na zamknięciu czeskiego parkietu za walory Pegas Nonwovens płacono tam 935,1 CZK (zaproponowana cena jest więc o 8 proc. wyższa).

Jeszcze w poniedziałek, zanim informacja o zainteresowaniu R2G Rohan dotarła do inwestorów, kurs giełdowej spółki wynosił943 CZK, wczoraj jednak poszybował i na zamknięciu wynosił 1020 CZK (wzrost o 8,2 proc.). Firma R2G Rohan pisze w komunikacie, że chce jako długoterminowy inwestor wspierać strategiczny rozwój Pegas Nonwovens i będzie dążyć do tego, aby firma — realizując swoją strategię — akumulowała kapitał na akwizycje innych producentów tzw. włóknin nietkanych.

Właścicielami R2G Rohan są znajdujący się w drugiej dziesiątce listy najbogatszych Czechów „Forbesa” biznesmeni: Oldřich Šlemr (z majątkiem szacowanym na 15,8 mld CZK), jeden z założycieli przedsiębiorstwa produkującego opony rolnicze i przemysłowe ČGS Holding, oraz Pavel Baudiš i Eduard Kučera (po ok. 10,3 mld CZK), twórcy znanej międzynarodowej firmy informatycznej Avast Software, która jest producentem programów antywirusowych.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Czescy miliarderzy chcą spółki z GPW