Czesi chcą mieć spółkę w Polsce

Katarzyna Kozińska
opublikowano: 15-11-2005, 00:00

Skoda Transportation zamierza założyć spółkę z fabryką z Mińska Mazowieckiego. Owocem współpracy mają być pociągi regionalne dla PKP.

Czeski producent taboru szynowego zapowiada wspólny projekt z fabryką ZNTK Mińsk Mazowiecki. Chce produkować wieloczłonowe tramwaje oraz kolejowe jednostki elektryczne.

— W nowej spółce będziemy mieli po 50 proc. udziałów. Skoda chce brać udział w produkcji nowych pojazdów i remontach, jeśli zakres modernizacji będzie obejmował układy napędowe — mówi Jacek Silecki, członek zarządu ZNTK Mińsk Mazowiecki.

Pprojekt wiąże się z rozbudową zakładu.

— Wielkość inwestycji zależy od zleceń. Nie chcemy łączyć prowadzonych remontów z nowymi zamówieniami – mówi Jacek Silecki.

Współpraca z polską firmą otwiera Skodzie możliwość dostaw 11 elektrycznych zespołów trakcyjnych (EZT) dla PKP Przewozy Regionalne. ZNTK startują w tym przetargu, Skoda ma dostarczać układy napędowe oraz podwozia. Wartość przetargu sięga 200 mln zł.

Skoda to kolejna firma z zagranicy, który obiecuje produkcję w Polsce. Szwajcarski Stadler i kanadyjski Bombardier zobowiązali się do inwestycji, pod warunkiem, że zdobędą kontrakt na produkcję taboru. W Polsce ogłoszono dotąd zaledwie dwa liczące się przetargi na dostawę 25 EZT i kilka na remont.

W maju Skoda wygrała przetarg na dostawę ośmiu niskopodłogowych tramwajów dla Wrocławia. W Czechach ten sektor spółka kontroluje niemal w całości. Produkuje także lokomotywy elektryczne i wagony metra. W 2004 r. jej przychody sięgnęły 1,5 mld CZK, a wartość zamówień — 7,9 mld CZK.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Czesi chcą mieć spółkę w Polsce