Czytasz dzięki

Czesi złożyli ofertę przejęcia Unipetrolu

Marek Drus
opublikowano: 28-07-2015, 09:45

Dziennik Hospodarske Noviny pisze, że czeski holding EPH i grupa inwestycyjna PPF złożyły PKN Orlen wspólną ofertę przejęcia Unipetrolu za ok. 30 mld CZK (1,2 mld USD), donosi Reuters.

PKN Orlen jest właścicielem 63 proc. akcji Unipterolu. Według gazety, polska spółka ma do końca lata rozważyć ofertę i wynajęła bank inwestycyjny. Hospodarske Noviny oceniają jednak, że decyzji raczej nie należy się spodziewać przed wyborami parlamentarnymi w Polsce, które odbędą się w październiku.

Marek Wiśniewski

Prezes Unipetrolu, Marek Świtajewski, powiedział gazecie, że nic nie wie o ofercie.

Reuters zwraca uwagę, że ubiegły rok był przełomowy dla Unipetrolu, który przynosił straty od 2011 roku. W 2014 roku miał 3,3 mld CZK zysku, co zawdzięczał wzrostowi marż i przejęciu kontroli nad jedyną w kraju grupą rafineryjną Ceska Rafinerska. Akcje Unipetrolu zdrożały przez ostatnie 12 miesięcy o 42 proc. i wartość rynkowa spółki sięgnęła 32,9 mld CZK.

Hospodarske Noviny piszą, że to druga próba przejęcia Unipetrolu przez EPH, którego współwłaścicielem jest J&T, drugi pod względem wielkości akcjonariusz Unipetrolu, posiadający 23,7 proc. jego akcji. 

Gdyby PKN Orlen przyjął ofertę, zarobiłby 19 mld CZK (2,9 mld zł) po dekadzie posiadania Unipetrolu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Drus

Polecane