Czytasz dzięki

Czeski PKB radykalnie się skurczy

opublikowano: 30-04-2020, 08:51

Gospodarka naszego największego - po Niemczech - partnera handlowego zmniejszy się w tym roku nawet o 11 proc.

Już kilka lat temu Republika Czeska wyprzedziła Wielką Brytanię i stała się drugim odbiorcą polskiego eksportu. Z danych GUS wynika, że w 2019 r. wartość produktów i usług sprzedanych sąsiadom z południa sięgnęła 62 mld zł, czyli 6,1 proc. całego polskiego eksportu.

Republika Czeska (Czechy)
Zobacz więcej

Republika Czeska (Czechy) fot. Daniel Dmitriew/Forum

W tym roku pandemia radykalnie osłabi gospodarkę Czech, co przełoży się też na wartość ich obrotów handlowych z innymi krajami, w tym także z Polską.

Ostatni raz czeska gospodarka skurczyła się w 2013 r., ale w kolejnych sześciu latach PKB rósł w tempie 2,4-5,4 proc. W 2019 r. było to 2,4 proc. To, że ten rok zakończy się na minusie, jest już oczywiste, choć skala tego spadku bywa bardzo różnie szacowana.

Najwięcej optymizmu mają na razie czeskie ministerstwo finansów oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Resort liczy, że PKB spadnie w całym roku tylko o 5,6 proc., MFW – że o 6,5 proc. Szacunki analityków komercyjnych instytucji finansowych są znacznie bardziej pesymistyczne. Najgorzej ma być w tym kwartale.

— Spodziewamy się, że w drugim kwartale PKB radykalnie tąpnie, o prawie 15 proc. — powiedziała cytowana przez agencję ČTK Helena Horská, główna ekonomistka Raiffeisenbanku w Pradze.

Oznaczałoby to zniwelowanie całego wzrostu gospodarczego Czech z ostatnich sześciu lat.

— W trzecim kwartale gospodarka prawdopodobnie zacznie się budzić ze złego snu, ale średnioroczny spadek PKB i tak wyniesie 7,6 proc. – stwierdziła Helena Horská.

W kolejnym roku liczy na odbicie i wzrost rzędu 6-7 proc.

Znacznie gorszy scenariusz zakładają analitycy banku UniCredit oraz firmy Deloitte. Z ich wyliczeń wynika, że czeski PBK skurczy się w całym roku o 10-11 proc. Podobnej skali spadku oczekuje także Petr Dufek z banku ČSOB.

- Na powrót do sytuacji sprzed kryzysu nasza gospodarka będzie prawdopodobnie potrzebować więcej czasu, niż wynika to ze wskazań instytucji międzynarodowych – dodaje analityk.

Michal Skořepa z banku Česká spořitelna szacuje, że  gospodarka nie będzie w stanie wrócić do poziomu z końca minionego roku aż do końca 2022 r.

OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
×
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane