Czterech gra o Polmos Białystok

Katarzyna Jaźwińska
opublikowano: 22-08-2001, 00:00

Czterech gra o Polmos Białystok

Potencjalni inwestorzy jeszcze w sierpniu mogą zakończyć due diligence Polmosu Białystok. Kondycję spirytusowej spółki bada Allied Domecq — jeden z czterech chętnych do przejęcia walorów Polmosu. W wyścigu o największy w Polsce Polmos biorą udział także Eckes z Vin & Sprit, Warszawska Grupa Kapitałowa Atlas oraz podtoruńskie Polskie Północne Pierze i Puch Roleks.

Wiele wskazuje na to, że jeszcze w sierpniu chętni do zakupu Pol-mosu Białystok zakończą badanie kondycji spółki. Henryk Wnorowski, wiceprezes białostockiego przedsiębiorstwa, informuje, że obecnie due diligence prowadzi Allied Domecq.

— Do badania firmy zostały dopuszczone również konsorcjum Eckes i Vin & Sprit, spółka Atlas World Trade Co. Ltd Holding i firma Polskie Północne Pierze i Puch Roleks wspólnie z inwestorem Henrykiem Lipskim — mówi Magda Nienałtowska z biura prasowego Ministerstwa Skarbu Państwa.

Pierze, puch i wiśnia

Spółka Atlas ma już wyłączność na negocjacje prywatyzacyjne, dotyczące Polmosu z Bielska-Białej. Natomiast Polskie Północne Pierze i Puch Roleks oraz Henryk Lipski utworzyły konsorcjum MC Spirit Corp., które już negocjuje pakiet socjalny w Polmosie z Torunia.

— Zamierzamy także stworzyć konsorcjum inwestorskie, które weźmie udział w negocjacjach prywatyzacyjnych dotyczących Polmosu Białystok, ale raczej dopiero po przeprowadzeniu due diligence, które rozpoczniemy 27 sierpnia. Do konsorcjum dołączy też kapitał japoński — mówi Henryk Lipski.

Nie ujawnia jednak nazwy partnera z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Siła Żubrówki

Na składanie wiążących ofert inwestorzy mają czas do 24 września. Na razie nie wiadomo, ile jest warta spółka. Resort skarbu deklaruje, że nabywca musi kupić co najmniej 51 proc. akcji, choć może nabyć także kontrolny, 80-proc. pakiet. Warto przypomnieć, że za 80 proc. akcji Polmosu Poznań MSP otrzymało 300 mln zł. Akcje białostockiej spółki raczej nie będą tańsze, ponieważ w rankingu alkoholowych spółek wyprzedza ona firmę z Poznania i w przeciwieństwie do niej jest sprzedawana łącznie z prawem do zagranicznej rejestracji swojej wiodącej marki, czyli Żubrówki.

Do Polmosu Białystok należy ponad jedna piąta rynku polskich wódek. Obroty spółki za 2000 r. przekroczyły 1,2 mld zł. Po półroczu 2001 dynamika wzrostu sprzedaży sięga 2 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu