Cztery błędy, jakie popełnił Putin

Swoją polityką rosyjski przywódca sprowadził na kraj katastrofę, przekonuje Gideon Rachman, główny komentator Financial Timesa do spraw międzynarodowych.

Zdaniem dziennikarza, zestrzelenie malezyjskiego samolotu pasażerskiego pokazało Władymira Putina jako lekkomyślnego szaleńca, którego paranoiczne i cyniczne posunięcia doprowadziły Rosję na skraj ekonomicznej i politycznej izolacji. Jego strategia destabilizowania Ukrainy przy zachowaniu pozorów braku zaangażowania zawiodła na całej linii, ocenia Gideon Rachman.

„Rosyjska polityka, która jak wszystko na to wskazuje, obejmowała dostarczanie ukraińskim rebeliantom pocisków przeciwlotniczych, nie tylko była niemoralna. Ona też zadaje kłam twierdzeniom, że Władymir Putin to genialny strateg” – czytamy w komentarzu opublikowanym na stronie internetowej Financial Times.

Jego zdaniem odpowiedzialność rosyjskiego przywódcy za dostarczenie prorosyjskim rebeliantom broni, która posłużyła do zestrzelenia samolotu, to tylko skutek czterech wcześniej popełnionych przez niego głupich błędów. Oto one:

1.    Niewspółmierna reakcja na możliwość podpisania umowy o wolnym handlu pomiędzy Ukrainą i Unią Europejską
Obawy Władymira Putina przed wejściem Ukrainy w skład zachodnich organizacji są paranoiczne, bo ani członkostwo kraju w NATO, ani w UE, nie jest kwestią najbliższej przyszłości, twierdzi Gideon Rachman.

2.    Próba wywołania niepokojów na Ukrainie bez przyjmowania odpowiedzialności
Rosyjski przywódca zaskoczył Zachód aneksją Krymu, ale manipulacje na wschodzie Ukrainy okazały się być mniej efektywne i trudniejsze do ukrycia. Cała operacja zakończyła się tragedią malezyjskiego samolotu – podkreśla dziennikarz.

3.    Zmanipulowanie rosyjskiej opinii publicznej

Agresywna nacjonalistyczna propaganda pociągnęła do góry społeczne poparcie dla Władymira Putina. Jednak efektem ubocznym jest to, że teraz niezwykle trudno będzie mu się z twarzą wycofać z konfliktu na Ukrainie – zauważa komentator Financial Timesa.

4.    Niedocenienie reakcji Zachodu

Choć reakcja zachodniego świata na działania Putina była czasem zbyt wolna, to jednak decyzje o rzeczywistych sankcjach zostały podjęte – podkreśla.

„Angażując się w niepotrzebną i szkodliwą konfrontację z Zachodem Władymir Putin rozwiązuje nie ten problem, co trzeba. Mimo całej paranoi dotyczącej NATO, faktycznym problemem dla Rosji jest wzrost potęgi Chin. Ale wepchnięty w konflikt z Zachodem Putin stał się nikim innym jak petentem Państwa Środka” – ocenia Gideon Rachman.

Władymir Putin, fot. Bloomberg
Władymir Putin, fot. Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, ft.com

Polecane