Cztery szokujące prognozy walutowe

Skrajne prognozy rzadko się sprawdzają, ale warto poznać argumenty tych, którzy nie zgadzają się z poglądem większości.

Notowania dolara za 12 miesięcy osiągną pułap 3,91 zł.

Bloomberg

Tak zakłada wyjątkowo odważna prognoza sporządzona przez bank Barclays. To oznaczałoby umocnienie dolara do końca trzeciego kwartału 2015 r. o kolejne 18 proc., po tym jak amerykańska waluta zyskała od początku roku już prawie 10 proc. Wyrażony w dolarze kurs euro powinien w tym czasie zniżkować według instytucji do zaledwie 1,10 USD. To oznaczałoby przecenę wspólnej waluty o 13 proc., do najniższego poziomu od 11 lat. „Oczekujemy teraz znacznie dłuższego i głębszego spadku notowań euro i w związku z tym obniżamy nasze prognozy w horyzoncie 12-miesięcznym. Spodziewamy się wieloletniej tendencji, która sprowadzi kurs EURUSD do poziomów niewidzianych od dekady” — napisano w raporcie.

Frank zmierza w kierunku 3 zł

Do końca przyszłego roku szwajcarski frank będzie słabł w stosunku do euro, a złoty lekko umocni się do wspólnej waluty, wynika z prognoz banku Morgan Stanley. Taka kombinacja umożliwi zejście notowań franka do 3,115 zł, czyli o 10 proc. w porównaniu z obecnymi notowaniami. „Oczekujemy, że notowania EURCHF będą szły powoli do góry, a w razie potrzeby obrony pułapu 1,20 CHF za euro Szwajcarski Bank Narodowy będzie interweniował” — napisano w październikowym raporcie.

Funt powyżej 6 zł

Na koniec przyszłego roku za funta będzie płaciło się aż 6,03 zł, przewiduje BNP Paribas. Złoty na rynkach finansowych pozostanie względnie stabilny, umacniając się do euro o około 2 proc. Jednak funt powinien umocnić się względem euro do najwyższego poziomu od siedmiu lat. Inwestorzy kupują funta w oczekiwaniu na normalizację polityki pieniężnej Banku Anglii, w miarę jak gospodarka z Wysp zyskuje na sile.

— Inwestorzy, którzy są pozytywnie nastawieni do funta, powinni grać na jego zwyżki względem euro — oceniał w wypowiedzi dla agencji Bloomberg Steven Saywell, szef działu strategii walutowej w banku BNP Paribas.

12-procentowa przecena korony

Notowania korony norweskiej spadną do końca roku o 11,7 proc., poniżej pułapu 45 groszy — wynika z prognoz banku Santander. Podobnie jak BNP Paribas, hiszpańska instytucja spodziewa się, że złoty będzie stabilny. Jednocześnie oczekuje jednak poważnego osłabienia korony wobec euro. Korona umocniła się pod koniec września do poziomu najwyższego od 11 miesięcy względem euro. Pomogły zapowiedzi sprzedaży walut z rachunków, na które spływają przychody ze sprzedaży ropy, w celu sfinansowania wydatków budżetowych. Jednak od tamtego czasu norweska waluta zaczęła ponownie słabnąć, do czego przyczyniała się pogłębiająca się przecena ropy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane