ABB i IBM nawiązały współpracę w zakresie sztucznej inteligencji dla przemysłu.
Klienci skorzystają z cyfrowych rozwiązań ABB połączonych z doświadczeniem IBM w dziedzinie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Firmy przedstawiły dwa wspólne rozwiązania oparte na platformie ABB Ability i systemie Watson, które pozwolą ocenić i zinterpretować w czasie rzeczywistym zdarzenia zachodzące w fabryce i sieciach inteligentnych.
Artykuł dostępny dla subskrybentów i zarejestrowanych użytkowników
REJESTRACJA
SUBSKRYBUJ PB
Zyskaj wiedzę, oszczędź czas
Informacja jest na wagę złota. Piszemy tylko o biznesie
Poznaj „PB”
79 zł5 zł/ miesiąc
przez pierwsze dwa miesiące później cena wynosi 79 zł miesięcznie
Cały artykuł mogą przeczytać tylko nasi subskrybenci.Tylko teraz dostęp w promocyjnej cenie.
przez pierwsze dwa miesiące później cena wynosi 79 zł miesięcznie
Od jakiegoś czasu nie masz pełnego dostępu do publikowanych treści na pb.pl. Nie może Cię ominąć żaden kolejny news.Wróć do świata biznesu i czytaj „PB” już dzisiaj.
ABB i IBM nawiązały współpracę w zakresie sztucznej inteligencji dla przemysłu.
Klienci skorzystają z cyfrowych rozwiązań ABB połączonych z doświadczeniem IBM w dziedzinie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Firmy przedstawiły dwa wspólne rozwiązania oparte na platformie ABB Ability i systemie Watson, które pozwolą ocenić i zinterpretować w czasie rzeczywistym zdarzenia zachodzące w fabryce i sieciach inteligentnych.
OWOCNE PRZEDSIĘWZIĘCIE:
Współpraca IBM I ABB pozwoli na stworzenie operacji przemysłowych i maszyn, które wykorzystują dane do wykrywania, analizowania, optymalizowania i podejmowania działań wydłużających działanie systemów, przyspieszających pracę i przynoszących dodatkowe zyski. Na zdjęciu: dyrektor IBM Watson IoT Harriet Green i Guido Jouret, dyrektor ds. cyfryzacji w Grupie ABB.
ARC
— Nawiązanie współpracy oznacza wyjście poza obecnie połączone systemy, które tylko gromadzą dane. Pozwoli na stworzenie operacji przemysłowych i maszyn, które wykorzystują dane do wykrywania, analizowania, optymalizowania i podejmowania działań wydłużających działanie systemów, przyspieszających pracę i przynoszących dodatkowe zyski — twierdzi Ulrich Spiesshofer, prezes Grupy ABB.
ABB dysponuje bazą 70 mln urządzeń połączonych z siecią, 70 tys. cyfrowych systemów sterowania i 6 tys. rozwiązań z zakresu oprogramowania dla przedsiębiorstw. IBM jest liderem w sektorze sztucznej inteligencji i informatyki kognitywnej.
Usprawnią kontrole
Nowe rozwiązania pomogą firmom np. usprawnić kontrolę jakości, skrócić przestoje, zwiększyć szybkość i opłacalność procesów przemysłowych dzięki zastąpieniu obecnych systemów kognitywnymi maszynami wykorzystującymi dane, by rozumieć, wykrywać, uzasadniać i podejmować działania, wspierające pracowników. Pozwoli to wyeliminować niewydajne procesy i zbyteczne zadania.
— Współpraca z ABB pozwoli nam lepiej wykorzystać system Watson w przemyśle: od produkcji po zakłady użyteczności publicznej i transport. Dane tworzone przez produkty, urządzenia i systemy firm są obietnicą postępu technologicznego, wydajności i bezpieczeństwa. Dzięki rozbudowanym funkcjom poznawczym systemu Watson i dostosowaniu naszej platformy do potrzeb różnych sektorów możemy odnieść korzyści z tych nowych możliwości. Razem z firmą ABB rozpoczniemy nową erę przemysłową — akcentuje Ginni Rometty, prezes IBM.
W czasie rzeczywistym
Sztuczna inteligencja systemu Watson zostanie wykorzystana do wykrywania usterek za pomocą pozyskiwanych w czasie rzeczywistym przez system ABB zdjęć z produkcji i analizowania ich w systemie IBM Watson. Wcześniej kontrole jakości były przeprowadzane ręcznie, co często przebiegało powoli i było obarczone ryzykiem błędu. Dzięki poznawczymmożliwościom systemu Watson wykorzystywanym w fabrykach w połączeniu z technologią automatyki przemysłowej ABB firmy będą mogły zwiększyć produkcję przy lepszej dokładności i zgodności.
Podczas produkcji na linii rozwiązanie ostrzeże o znaczących wadach niewidocznych ludzkim okiem, decydujących o jakości montażu. Dzięki temu eksperci ds. kontroli jakości będą w stanie szybciej zareagować. Łatwiejsze wykrywanie usterek będzie miało wpływ na całą linię produkcyjną i przyczyni się do zwiększenia konkurencyjności firmy, zapobiegając jednocześnie kosztownym wycofaniom produktów, odbijającym się też na reputacji przedsiębiorstwa. Kolejne rozwiązanie będzie dotyczyło inteligentnych sieci elektroenergetycznych.
ABB i IBM wykorzystają możliwości systemu Watson do przewidywania wzorców dostaw dla energetyki wytwórczej i popytu na podstawie danych historycznych i pogodowych. Pomoże to zakładom użyteczności publicznej, które zmagają się z coraz bardziej skomplikowanym systemem energetycznym, wykorzystującym zarówno tradycyjne, jak i odnawialne źródła energii, w optymalizacji działań i konserwacji inteligentnych sieci. Prognozy dotyczące temperatury, nasłonecznienia i prędkości wiatru będą wykorzystywane do przewidywania zapotrzebowania na energię, co pomoże dostawcom optymalnie zarządzać obciążeniem oraz ustalać ceny na bieżąco.