Czwarta rewolucja przemysłowa

opublikowano: 04-05-2017, 22:00

ABB i IBM nawiązały współpracę w zakresie sztucznej inteligencji dla przemysłu.

Klienci skorzystają z cyfrowych rozwiązań ABB połączonych z doświadczeniem IBM w dziedzinie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Firmy przedstawiły dwa wspólne rozwiązania oparte na platformie ABB Ability i systemie Watson, które pozwolą ocenić i zinterpretować w czasie rzeczywistym zdarzenia zachodzące w fabryce i sieciach inteligentnych.

OWOCNE PRZEDSIĘWZIĘCIE:
OWOCNE PRZEDSIĘWZIĘCIE:
Współpraca IBM I ABB pozwoli na stworzenie operacji przemysłowych i maszyn, które wykorzystują dane do wykrywania, analizowania, optymalizowania i podejmowania działań wydłużających działanie systemów, przyspieszających pracę i przynoszących dodatkowe zyski. Na zdjęciu: dyrektor IBM Watson IoT Harriet Green i Guido Jouret, dyrektor ds. cyfryzacji w Grupie ABB.
ARC

— Nawiązanie współpracy oznacza wyjście poza obecnie połączone systemy, które tylko gromadzą dane. Pozwoli na stworzenie operacji przemysłowych i maszyn, które wykorzystują dane do wykrywania, analizowania, optymalizowania i podejmowania działań wydłużających działanie systemów, przyspieszających pracę i przynoszących dodatkowe zyski — twierdzi Ulrich Spiesshofer, prezes Grupy ABB.

ABB dysponuje bazą 70 mln urządzeń połączonych z siecią, 70 tys. cyfrowych systemów sterowania i 6 tys. rozwiązań z zakresu oprogramowania dla przedsiębiorstw. IBM jest liderem w sektorze sztucznej inteligencji i informatyki kognitywnej.

Usprawnią kontrole

Nowe rozwiązania pomogą firmom np. usprawnić kontrolę jakości, skrócić przestoje, zwiększyć szybkość i opłacalność procesów przemysłowych dzięki zastąpieniu obecnych systemów kognitywnymi maszynami wykorzystującymi dane, by rozumieć, wykrywać, uzasadniać i podejmować działania, wspierające pracowników. Pozwoli to wyeliminować niewydajne procesy i zbyteczne zadania.

— Współpraca z ABB pozwoli nam lepiej wykorzystać system Watson w przemyśle: od produkcji po zakłady użyteczności publicznej i transport. Dane tworzone przez produkty, urządzenia i systemy firm są obietnicą postępu technologicznego, wydajności i bezpieczeństwa. Dzięki rozbudowanym funkcjom poznawczym systemu Watson i dostosowaniu naszej platformy do potrzeb różnych sektorów możemy odnieść korzyści z tych nowych możliwości. Razem z firmą ABB rozpoczniemy nową erę przemysłową — akcentuje Ginni Rometty, prezes IBM.

W czasie rzeczywistym

Sztuczna inteligencja systemu Watson zostanie wykorzystana do wykrywania usterek za pomocą pozyskiwanych w czasie rzeczywistym przez system ABB zdjęć z produkcji i analizowania ich w systemie IBM Watson. Wcześniej kontrole jakości były przeprowadzane ręcznie, co często przebiegało powoli i było obarczone ryzykiem błędu. Dzięki poznawczymmożliwościom systemu Watson wykorzystywanym w fabrykach w połączeniu z technologią automatyki przemysłowej ABB firmy będą mogły zwiększyć produkcję przy lepszej dokładności i zgodności.

Podczas produkcji na linii rozwiązanie ostrzeże o znaczących wadach niewidocznych ludzkim okiem, decydujących o jakości montażu. Dzięki temu eksperci ds. kontroli jakości będą w stanie szybciej zareagować. Łatwiejsze wykrywanie usterek będzie miało wpływ na całą linię produkcyjną i przyczyni się do zwiększenia konkurencyjności firmy, zapobiegając jednocześnie kosztownym wycofaniom produktów, odbijającym się też na reputacji przedsiębiorstwa. Kolejne rozwiązanie będzie dotyczyło inteligentnych sieci elektroenergetycznych.

ABB i IBM wykorzystają możliwości systemu Watson do przewidywania wzorców dostaw dla energetyki wytwórczej i popytu na podstawie danych historycznych i pogodowych. Pomoże to zakładom użyteczności publicznej, które zmagają się z coraz bardziej skomplikowanym systemem energetycznym, wykorzystującym zarówno tradycyjne, jak i odnawialne źródła energii, w optymalizacji działań i konserwacji inteligentnych sieci. Prognozy dotyczące temperatury, nasłonecznienia i prędkości wiatru będą wykorzystywane do przewidywania zapotrzebowania na energię, co pomoże dostawcom optymalnie zarządzać obciążeniem oraz ustalać ceny na bieżąco.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane