Czwarty z Gazpromem

Katarzyna Łasica
08-06-2006, 00:00

Holenderski Gasunie będzie partnerem rosyjskiego koncernu w podbałtyckim gazociągu. W zamian Rosjanie wezmą udział w budowie rury do Anglii.

Koncern Gasunie zostanie partnerem Gazpromu przy budowie gazociągu północnego. W projekcie wezmą udział dwie niemieckie firmy: E.ON-Ruhrgas i BASF-Wintershall. Według planów rosyjski gaz ma popłynąć przez Bałtyk do Niemiec już za cztery lata.

O wstępnej decyzji Holendrów poinformowały wczoraj rosyjskie gazety — „Wiedomosti” i „Kommiersant”. Holenderska firma będzie prawdopodobnie miała 9-procentowy udział w spółce North European Gas Pipeline Company (NEGPC), która będzie budować i eksploatować bałtycką magistralę. Budowa morskiego odcinka gazociągu północnego — jak podał przed tygodniem Gazprom — ma ruszyć wiosną 2008 r., a pierwszy, północny będzie się składał z dwóch nitek o łącznej przepustowości 55 mld m sześc. gazu rocznie. Morska jego część ma liczyć 1189 km.

W zamian Gazprom dostanie udziały w gazociągu Balgzand Bacton Line (BBL) do Wielkiej Brytanii, którego budową kieruje Gasunie. Holendrzy mają 60-procentowy udział w konsorcjum budującym BBL. 235-kilometrowa rura połączy pod koniec tego roku wybrzeże Holandii z Wielką Brytanią. Partnerami holenderskiego koncernu w tym przedsięwzięciu są E.ON-Ruhrgas i belgijski Fluxys.

Anglia dla rosyjskiego giganta jest atrakcyjnym rynkiem. Tej zimy za 1000 m sześc. gazu płacono tam nawet 1500 USD. Tymczasem rosyjski koncern sprzedaje zachodniej Europie paliwo po 180-200 USD. Gazprom już od dawna przygotowywał się do ekspansji na ry-nek brytyjski. Rosjanie liczą, że uda się to właśnie dzięki strategicznemu sojuszowi z Holendrami. Aleksiej Miller, prezes Gazpromu, przyznał, że jego koncern rozważa również nabycie akcji firm na Wyspach.

— Obecnie eksportujemy do Wielkiej Brytanii kilka miliardów metrów sześciennych gazu, to jednak nie jest dużo, biorąc pod uwagę możliwości Gazpromu. Planując gazociąg północny, braliśmy pod uwagę potencjał brytyjskiego rynku — mówi Aleksiej Miller.

Dzięki umowie z Gasunie Rosjanie są bliżej pozycji głównego dostawcy gazu do Wielkiej Brytanii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Czwarty z Gazpromem