Czy Polska utrzyma A2 ze strony agencji Moody’s?

  • Konrad Ryczko
13-05-2016, 07:41

Piątkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi kontynuację stabilizacji złotego tuż poniżej 3-miesięcznych maksimów na EUR/PLN. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,4109 PLN za euro, 3,8783 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9878 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,6004 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,996% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku polskich aktywów przyniosło stabilizację kursu PLN w oczekiwaniu na decyzję ze strony agencji Moody’s (aktualna ocena A2, perspektywa stabilna). Ciekawszą sesję obserwowaliśmy na polskim długu, gdzie rentowności „10-latków” spadły poniżej 3,00% i wynoszą 2,996%. W dużej mierze była to jednak pochodna wydarzeń na rynkach bazowych. Również krajowy parkiet przez większą część sesji pozostawał na plusie, aby ostatecznie zejść „poniżej kreski” w ostatniej godzinie handlu. Wskazuje to, iż rynek podejmuje próby stabilizacji, a prawdopodobne obniżenie perspektywy jest już zdyskontowane w cenach. Osobną kwestią pozostaje temat samego ratingu, gdzie szacunki rynkowe zakładają 60% szans na obniżkę. W konsekwencji obniżenie ratingu połączone z obniżką perspektywy może negatywnie odbić się na polskich aktywach, w tym przede wszystkim na PLN, który będzie ciągle handlowany po godz. 17:00. Z drugiej strony ewentualny brak obniżki ratingu (i np. jedynie obniżka perspektywy) powinien stanowić czynnik pro-popytowy.

Jeszcze przed decyzją Moody’s na rynek napłyną dane m.im. dot. szybkiego szacunku PKB w I kw. 2016r., bilansu płatniczego w marcu czy inflacji bazowej w kwietniu. Szczególnie interesująco przedstawia się pierwsza z wymienionych pozycji, gdzie rynek oczekuje publikacji na poziomie 3-3-3,4% r/r. wobec 4,3% uprzednio. Warto wspomnieć, iż I kw. nie będzie jeszcze pod wpływem programu 500+, stąd prawdopodobne nieznaczny jedynie wzrost dynamiki spożycia gospodarstw domowych. W zakresie danych dot. bilansu płatniczego rynek spodziewa się nadwyżki rzędu 334 mln EUR (saldo rach. bieżącego).

Z rynkowego punktu widzenia kwotowania PLN nie uległy większym zmianom, gdzie kurs EUR/PLN w dalszym ciągu oscyluje tuż poniżej 3-miesięcznych minimów. Również pozostałe zestawienia pozostają stabilne w oczekiwaniu na ruch ze strony Moody’s. Najprawdopodobniej obniżka ratingu połączona z obniżka perspektywy przyniesie negatywną reakcję i impuls do ruchu w kierunku 4,49 PLN. W przypadku realizacji pozytywnego scenariusz (obniżka samej perspektywy) moglibyśmy oczekiwać próby zejścia w kierunku wsparcia na 4,37 PLN.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, Analityk, Makler Papierów Wartościowych DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Czy Polska utrzyma A2 ze strony agencji Moody’s?