Czy RPP osłabi złotego?

dr Przemysław Kwiecień CFA, Główny Ekonomista XTB
opublikowano: 08-09-2021, 09:11

Dziś przed nami pierwsza od niemal dwóch miesięcy decyzja RPP. Mogłoby się wydawać, że w sytuacji, gdy inflacja co chwila zaskakuje wzrostem, Rada wreszcie przystąpi do działania. Nie należy jednak na to liczyć, choć komunikat i konferencja mogą mieć wpływ na kurs złotego.

fot. AdobeStock

Złoty zauważalnie zyskał w ostatnim czasie, co przypisywane było po części przynajmniej sierpniowej inflacji, która odnotowała wieloletni rekord na poziomie 5,4%. Rozumowanie rynku było takie, że Rada wreszcie stanęła pod ścianą i nie będzie mieć wyjścia – musi zacząć podnosić stopy, szczególnie że robią to niemal wszystkie banki centralne w gronie rynków rozwijających się. Pokazały to też zresztą stawki na rynku stopy procentowej. Faktycznie pomogło to złotemu, choć nie bez znaczenia był fakt, że przypadło to akurat na okres osłabienia dolara i ewidentnych przepływów na rynki wschodzące. W ostatnich dniach ten trend zatrzymał się, a nawet nieco odwrócił, ale złoty nie ucierpiał jakoś szczególnie bardziej niż inne waluty EM.

Stało się tak pomimo poniedziałkowego wywiadu z prezesem NBP, który nie daje złudzeń co do dzisiejszej decyzji RPP – pośpiechu z podwyżkami nie będzie. To nie oznacza jednak, że posiedzenie pozostanie bez wpływu na rynek. Inwestorzy oczekują deklaracji i jeśli Rada nie zakomunikuje ścieżki do zacieśnienia polityki pieniężnej, złoty może zareagować osłabieniem. Rynek odczytałby to jako ewidentne ignorowania ryzyka oderwania się inflacji od celu.

Posiedzenie Rady jest o tyle istotne, że na rynkach globalnych nie mamy dziś bardzo istotnych wydarzeń, bo decyzja Banku Kanady (16:00), czy Beżowa Księga Fed (20:00) to pozycje drugoligowe. Oczywiście duże ruchy notowań są możliwe bez kluczowych publikacji i w tym kontekście warto przyglądać się kryptowalutom, których notowania mocno tąpnęły. Jak na razie wpływ na inne rynki jest umiarkowany, ale widzimy związane z tym umocnienie dolara. W takich sytuacjach jednak sprawy potrafią szybko wyrwać się spod kontroli. Na razie jednak złoty jest stabilny. O 8:50 euro kosztuje 4,5125 złotego, dolar 3,8129 złotego, frank 4,1451 złotego, zaś funt 5,2484 złotego.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane