Czy wiesz, że... czeka nas złota era gazu?

Materiał partnera cyklu
opublikowano: 14-11-2012, 00:00

Światowe zasoby ropy naftowej szacuje się na 234 mld ton.

Największe złoża tego surowca znajdują się w Wenezueli, Arabii Saudyjskiej, Iranie, Iraku oraz Kuwejcie. Rynek gazu ziemnego zdominowany jest przez Rosję, za którą plasują się Iran i Katar. Globalne zasoby błękitnego paliwa wynoszą 208 bln m. Pod względem rezerw, jednym z najbogatszych regionów w Europie jest Ukraina, na której już od ponad dwóch lat Kulczyk Oil Ventures produkuje gaz i kondensat.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna podaje, że w 2010 r. popyt na energię zwiększył się o 5 proc. Szacuje się, że w latach 2010-35 populacja na Ziemi wzrośnie o 1,7 mld. Ponieważ styl życia człowieka jest nierozerwalnie związany z konsumowaniem energii, wraz ze wzrostem populacji wzrasta także zapotrzebowanie na energię. Możemy zatem przypuszczać, że w perspektywie 20-25 lat popyt na energię powiększy się aż o jedną trzecią.

Agencja szacuje, że udział paliw kopalnych w światowej konsumpcji spadnie, wyjątek od tej reguły ma stanowić gaz ziemny. Wiele czynników wskazuje, że wchodzimy w złotą erę gazu. W 2035 r. popyt na ten surowiec wyniesie niemal tyle, ile popyt na węgiel. To dobra wiadomość dla Kulczyk Oil Ventures, która konsekwentnie zwiększa ukraińską produkcję i bije rekordy wydobycia gazu.

Więcej w kolejnym odcinku z cyklu „Ropa i gaz w portfelu”.

Zapraszamy też do „Pulsu Biznesu+”, tabletowej wersji dziennika.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera cyklu

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu