Czytasz dzięki

Czy zabraknie biegłych rewidentów

opublikowano: 17-09-2019, 22:00

Audytorzy sprawozdań finansowych są wysoko opłacanymi pracownikami w rachunkowości.

Kierunki nauczania, takie jak ekonomia, zarządzanie czy prawo wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem studentów, a to z kolei z zadowoleniem przyjmują przedstawiciele środowiska biegłych rewidentów.

— Dzięki temu możemy liczyć, że nie zabraknie chętnych na zdobycie uprawnień — mówi Barbara Misterska-Dragan, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów (KRBR).

Według jej informacji w Polskiej Izbie Biegłych Rewidentów (PIBR), będącej jednym z organów rady, jest obecnie 3 tys. zarejestrowanych aktywnych biegłych rewidentów, czyli osób wykonujących obecnie ten zawód. Jak podkreśla, wymaga on połączenia interdyscyplinarnej wiedzy z bardzo wielu różnych dziedzin, jak np. rachunkowość, podatki, ekonomia, finanse, prawo cywilne, handlowe i gospodarcze.

To może budzić obawy młodych osób będących na początku swojej ścieżki zawodowej. Aby zostać biegłym rewidentem, trzeba spełnić wiele wymagań. Konieczne jest nie tylko zdobycie wyższego wykształcenia w Polsce lub za granicą. Należy odbyć praktykę z zakresu księgowości i aplikację, podczas której zdobywa się praktyczne doświadczenie zawodowe. Ten proces kończą egzaminy przed komisją powołaną przez ministra finansów.

— Biegły rewident jako przedstawiciel zawodu zaufania publicznego musi spełniać najwyższe standardy. Nie wystarczy zdobycie odpowiedniego wykształcenia i doświadczenia, liczy się również nieposzlakowana opinia w środowisku — mówi Barbara Misterska-Dragan.

Do egzaminów można podchodzić w każdym wieku, ale wyrobienie własnej marki jako osoby godnej zaufania i rzetelnie wykonującej obowiązki to praca trwająca całe życie — dodaje.

Często profesja ta jest też mylona z zawodem księgowego.Przedstawiciele środowiska wyjaśniają, że biegły rewident atestuje — bada lub przegląda — sprawozdania finansowe przygotowane przez firmy korzystające z jego usług i jako niezależny ekspert potwierdza prawidłowość ich sporządzenia. Przyznają, że jego praca wiąże się z dużą odpowiedzialnością, ale plusem z jej wykonywania są też atrakcyjne zarobki. Mówią, że biegli rewidenci są najlepiej opłacanymi pracownikami w sektorze rachunkowości. Według informacji PIBR biegły rewident może wykonywać zawód np. jako osoba fizyczna prowadząca działalność we własnym imieniu i na własny rachunek, wspólnik firmy audytorskiej lub jej pracownik.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane