Czynniki zewnętrzne znów osłabiają złotego

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 23-10-2014, 07:52

Czwartkowy, poranny handel na rynku złotego przynosi kontynuację konsolidacji z ostatnich 5 sesji, choć widoczne są próby wyjścia wyżej na parach x-PLN.

Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,2290 PLN za euro, 3,3460 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,5048 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,637% w przypadku papierów 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku złotego nie przyniosło istotnych zmian, choć wzrost wartości dolara po danych dot. inflacji przyniósł lekki wzrost presji podażowej na waluty EM. W dalszym ciągu jesteśmy świadkami poruszania się par EUR/PLN oraz CHF/PLN w ramach ok. 5-sesyjnych konsolidacji. Równocześnie są to cały czas rejony odpowiednio 7- i 15-miesięcznych minimów PLN wobec zagranicznych dewiz. O ile w kraju czekamy na dzisiejsze dane dot. bezrobocia i sprzedaży detalicznej (więcej poniżej) to na szerokim rynku w centrum uwagi znajduje się euro. Wspólna waluta jest pod presją z uwagi na wczorajsze spekulacje nt. ewentualnego nabywania obligacji korporacyjnych przez EBC oraz domniemania, iż 18 ze 130 Banków w Strefie Euro może nie przejść stress-testów organizowanych przez EBC. Spadki euro znajdują jednak nikłe odzwierciedlenie w kwotowaniach EUR/PLN wskazując, iż inwestorzy zagraniczni wykazują obecnie małe zainteresowanie polską walutą.

W trakcie dzisiejszego handlu poznamy dane przygotowane przez GUS dot. stopy bezrobocia oraz sprzedaży detalicznej za wrzesień (godz. 10:00). Rynek spodziewa się, analogicznie, dynamik na poziomie: 11,6% r/r oraz 2,45% r/r. Szczególnie ciekawie prezentują się oczekiwania co do pozytywnego odczytu w zakresie sprzedaży detalicznej, gdzie inwestorzy zakładają, że większa liczba dni handlowych przyniesie wyraźny wzrost wskaźnika. Dzisiejsze, potencjalnie lepsze dane mogą spowodować, iż rynkowego oczekiwania co do cięć stóp w listopadzie przez RPP ustalone zostaną na 25pb. Dodatkowo w trakcie dzisiejszej sesji MF przeprowadzi aukcję długu o wartości 4-6 mld złotych. Równie ciekawie prezentuje się dzisiejszy kalendarz w zakresie RPP, gdzie otrzymamy zapiski z październikowego posiedzenia, które pozwolą nam bliżej przyjrzeć się argumentom za 50pb. cięciem.

Z rynkowego punktu widzenia na CHF/PLN oraz USD/PLN widoczne są próby dalszego osłabienia polskiej waluty. Ponownie ma to związek z czynnikiem zewnętrznym w postaci umocnienia dolara na szerokim rynku. Kluczowym zakresem na USD/PLN pozostaje 3,3525 PLN, którego sforsowanie otwierałoby drogę do testu okolic 3,45 PLN. W przypadku CHF/PLN oraz EUR/PLN istotnymi zakresami oporu są 4,2330-4,25 EUR/PLN oraz 3,5115 CHF/PLN.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ

Polecane