Czytaj i zarabiaj w 2018 roku - raport

opublikowano: 15-01-2018, 22:30

Po roku, który zakończył się zwyżką większości indeksów akcji, utrzymaniem wysokich cen obligacji i hossą na rynku nieruchomości, przyszedł czas na przegląd portfela. Raport „Czytaj i zarabiaj” to zbiór prognoz, opinii i ostrzeżeń, który pomoże pomnażać kapitał i bezpiecznie lokować oszczędności.

Pobierz raport już teraz !

Marcin Adamczyk
Prezes Zarządu TFI PZU SA

Bądź zadowolony i… inwestuj
Polacy są zadowoleni z życia – do takich wniosków można dojść po lekturze ostatniego badania Narodowego Banku Polskiego dotyczącego zasobności gospodarstw domowych. Na skali od 0 do 5, gdzie piątka oznacza „wyjątkowo wysokie zadowolenie”, aż 63 proc. ankietowanych wskazało odpowiedzi 4 i 5. Na dodatek blisko 89 proc. gospodarstw posiada oszczędności.

Można powiedzieć, że to świetnie, jest tylko jedno ale. Aby wyjaśnić o co chodzi odwołam się do badania przeprowadzonego przez Izbę Zarządzających Funduszami i Aktywami. Jasno z niego wynika, że chociaż wiedza Polaków na temat inwestowania rośnie, to ten sposób pomnażania oszczędności nie należy do naszych ulubionych. Zaledwie co czwarty Polak lokuje swoje oszczędności w akcje, obligacje, bony skarbowe i fundusze inwestycyjne.

Okazuje się, że znacznie chętniej odkładamy pieniądze na niespodziewane wydatki (43 proc.) i wakacje (40 proc.), niż myślimy o własnej emeryturze (15 proc.). A według badania IZFiA deklarujemy, że jest to jeden z najważniejszych celów naszego oszczędzania. Dlaczego więc nie korzystamy powszechnie z takich rozwiązań jak indywidualne konta emerytalne (IKE) i indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE)? Dlaczego tak niewiele firm wprowadziło pracownicze programy emerytalne (PPE) – ma do nich dostęp zaledwie 2,5 proc. osób czynnych zawodowo. Za chwilę wejdą przecież w życie pracownicze plany kapitałowe. Chęć skorzystania z nich deklaruje 53 proc. Polaków.

Dlatego tak ważna jest dalsza edukacja społeczeństwa na temat inwestowania. Raport Pulsu Biznesu jest doskonałym przykładem, jak w przystępny i zarazem ciekawy sposób przybliżyć problematykę inwestycyjną. Znajdą w nim Państwo perspektywy naszej i światowej gospodarki oraz prognozy głównych wskaźników makroekonomicznych. Do tego opinie i porady ekspertów – w tym doświadczonych zarządzających TFI PZU – na jakich rynkach i klasach aktywów szukać okazji inwestycyjnych. Jak skonstruować portfel na 2018 r., a także czego należy unikać i na co zwracać uwagę, aby właściwie budować swoje długoterminowe oszczędności.

Zapraszam do lektury.

Partner merytoryczny:© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Czytaj i zarabiaj w 2018 roku - raport