Da Vinci zoperuje warszawskich pacjentów

opublikowano: 25-09-2018, 22:00

Robot amerykańskiego koncernu Intuitive Surgical trafił do Szpitala Mazovia, gdzie wspomoże chirurgów m.in. przy zabiegach onkologicznych.

Liczba zdiagnozowanych zachorowań na raka systematycznie rośnie. Według Krajowego Rejestru Nowotworów w 1995 r. naliczono ponad 103 tys. nowych przypadków, a w 2015 r. było ich już ponad 163 tys., co oznacza wzrost o 58 proc. Szacunki Eurostatu wskazują natomiast, że na każde 100 tys. mieszkańców z powodu choroby w Polsce umierają średnio 304 osoby.

POMOCNY ROBOT:
POMOCNY ROBOT:
Da Vinci wspomaga lekarzy m.in. przy operacjach urologicznych i w chirurgii ogólnej. W asyście urządzeń tej serii na świecie przeprowadzono już 5 mln zabiegów.
Fot. ARC

Sytuacja jest skomplikowana, bo o szansach na wyleczenie decyduje wiele czynników — od profilaktyki, poprzez wczesną diagnozę, aż po precyzję kuracji. Znaczenie ma również łatwość dostępu do specjalistów onkologów i chirurgów, a także do nowoczesnego sprzętu w klinikach. Tym ostatnim pochwalił się właśnie NZOZ Szpital Mazovia, który podpisał umowę z firmą Synektik na dostawę robota chirurgicznego produkowanego przez amerykański koncern Intuitive Surgical.

Da Vinci, czyli precyzyjne, czteroramienne urządzenie, wspomoże lekarzy przy operacjach urologicznych, ginekologicznych i w chirurgii ogólnej. Roboty stosowane są również w terapii najczęściej występujących nowotworów, w szczególności raka piersi, płuc, prostaty, okrężnicy i trzonu macicy. Na całym świecie w asyście urządzeń tej serii przeprowadzono już ponad 5 mln zabiegów, głównie w Stanach Zjednoczonych.

Przedstawiciele Szpitala Mazovia zapewniają, że system pozwala na operowanie z dokładnością większą niż w przypadku innych metod. Jest wyposażony w narzędzia obrazowania 3D, pozwala na uwidocznienie struktur anatomicznych, które nie są dostrzegalnegołym okiem, eliminuje także ograniczenia poruszania się w polu operacyjnym występujące przy standardowej laparoskopii. Dodatkowo system niweluje przypadkowe szarpnięcia w operowaniu narzędziami w trakcie zabiegu i zwiększa precyzję ruchów chirurga. Jego użytkowanie wymaga jednak od zespołu medycznego wcześniejszego szkolenia i certyfikacji. W Szpitalu Mazovia z jego pomocą wykonywanych ma być kilkaset zabiegów rocznie, nie będą one jednak podlegać refundacji NFZ. Ich wartość sięgnie kilkudziesięciu tysięcy złotych, co pokryje m.in. koszty regularnej wymiany zakończeń-chwytaków w urządzeniu, koniecznej do dalszego, sprawnego jego działania. Za jego serwisowanie będzie odpowiadać Synektik. Firma liczy, że już teraz, gdy amerykański producent wchodzi na polski rynek, kolejne szpitale zaczną zamawiać sprzęt.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Dr Tomasz Szopiński, ordynator Oddziału Chirurgii Robotycznej i Laparoskopowej w Szpitalu Mazovia, zapewnia, że operowanie robotem Da Vinci jest prostsze od standardowej laparoskopii, ponieważ pozwala on chirurgowi na bardziej intuicyjne działanie i skoncentrowanie się na samym zabiegu, a nie na sprzęcie. Dodaje, że popularyzacja tej klasy sprzętu w Polsce może spowodować, że w przyszłości zabiegi z jego wykorzystaniem zaczną być refundowane. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane