Partnerem sekcji jest TAURON

Dąbrowa Górnicza zbuduje drogę w PPP

ANP
08-06-2010, 10:12

Ponad 82 mln zł ma kosztować inwestycja, która przysłuży się lokalnemu biznesowi.

Tucznawa to dzielnica Dąbrowy Górniczej (woj. śląskie). To na jej peryferiach znajduje się jeden z największych terenów inwestycyjnych w południowej Polsce, na którym już działają m.in. ArcelorMittal Poland czy Koksownia Przyjaźń. Dziś jednak do tego terenu nie ma dogodnego dojazdu. Dlatego władze gminy, z myślą także o przyszłych partnerach biznesowych, zdecydowały się na budowę nowego układu drogowego. Jednak nie mogąc pozwolić sobie na zwiększanie zadłużenia gminy, postanowiły skorzystać z formuły partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Procedury już ruszyły.
– Będzie to pierwsze realizowane w Polsce przedsięwzięcie w zakresie budowy dróg, wyjąwszy autostrady, w PPP – mówi Wojciech Mizerski, naczelnik wydziału inwestycji miejskich w urzędzie miasta.

Dzięki PPP ma powstać droga o długości 8,77 km. Gmina nie podaje szacunkowej wartości zamówienia, zaznaczając, że przekracza ono 20 mln EUR netto (ponad 82 mln zł). Droga będzie stanowić część większego projektu, którego celem jest skomunikowanie obszaru Tucznawy z pobliskim euroterminalem w Sławkowie i portem lotniczym w Katowicach-Pyrzowicach. Gmina bierze na siebie ryzyko związane z uzyskaniem decyzji administracyjnych czy z ewentualnymi protestami społecznymi. Przekaże także teren pod inwestycje.
- Natomiast finansowanie inwestycji, koszty realizacji, gwarancji, ubezpieczenia czy ryzyko wad ukrytych będą po stronie partnera prywatnego – mówi naczelnik wydziału.

Więcej w poniedziałkowym "PB"

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Dąbrowa Górnicza zbuduje drogę w PPP