Daewoo-FSO szuka twórczych inżynierów

Anna Maria Seroczyńska
opublikowano: 07-05-1999, 00:00

Daewoo-FSO szuka twórczych inżynierów

Konkursy mogą promować innowacyjność

SIŁA W LUDZIACH: Każda osoba, która zarządza grupą musi być kreatywna, by dobrze kreatywnością zarządzać. Twórczość jest cechą wrodzoną, którą można w człowieku zniszczyć, gdy nieodpowiednio się nim pokieruje. Dlatego nie wystarcza gdy przywódca jest tylko administratorem, powinien być twórczy i wyczulony na potencjał tkwiący w ludziach — przekonuje Adrianna Połczyńska, kierownik ds. Rekrutacji w Daewoo-FSO w Warszawie. fot. Borys Skrzyński

W Daewoo-FSO jednym z wymogów przyjęcia inżyniera do pracy jest pomyślne przejście testów na kreatywność. Ta bowiem przydaje się nie tylko przy konstruowaniu samochodów, ale i wprowadzaniu drobniejszych innowacji. W polityce personalnej firmy metody rozwijania tej cennej w tym zawodzie cechy są klarownie nakreślone.

Stereotyp związany z osobą inżyniera zaprzecza temu, jakoby miałby on wyróżniać się kreatywnością. Kojarzy się on bardziej z kimś dokładnym i działającym według określonych schematów. Tymczasem okazuje się, że w Daewoo-FSO specjaliści personalni starają się „namierzyć” wśród potencjalnych pracowników osoby wyróżniające się tą cechą, gdyż jej posiadanie jest jednym z podstawowych wymogów w tej grupie zawodowej.

Inżynier na miarę

— Inżynierowie stanowią dla nas najważniejszą grupę zawodową i zwłaszcza od nich oczekujemy kreatywności. W przyszłości będą przecież musieli wykazywać się innowacyjnością w konstruowaniu samochodów — przekonuje Adrianna Połczyńska, kierownik ds. rekrutacji w Daewoo-FSO.

Selekcji dokonuje się już na drodze wstępnej rozmowy kwalifikacyjnej i testu psychologicznego. W czasie rozmowy specjaliści analizują życiorys, pytają o największe sukcesy i sprawdzają, w jakim stopniu kandydat jest w stanie zaangażować się w wykonywaną pracę. Test psychologiczny Thomasa służy do badania tzw. osobowości zawodowej. Zdaniem specjalistów z Daewoo-FSO, pozwala on diagnozować między innymi kreatywność, która jest tutaj rozumiana jako zdolność do twórczego działania i różnorodnego wykorzystywania swoich umiejętności. Na tym jednak sprawdzanie zdolności i umiejętności się nie kończy. Od momentu zatrudnienia, przez trzy próbne miesiące pracownik odbywa szkolenia, również w halach produkcyjnych. Przez ten czas jest on obserwowany i znajduje się pod opieką kierownika. W ten sposób przyszły inżynier może sprawdzić, czy praca w danym dziale rzeczywiście mu odpowiada i czy się do niej nadaje.

— Dzięki temu systemowi istnieje większe prawdopodobieństwo, że dana osoba rzeczywiście jest dopasowana do określonego stanowiska — uważa Adrianna Połczyńska.

Fachowcy i innowatorzy

W Daewoo-FSO polityka personalna zmierzająca do rozwijania kreatywności oparta jest na dwóch sposobach motywowania pracowników — indywidualnym i grupowym. W obu przypadkach jest to najbardziej skuteczne motywowanie pozytywne.

— Po pierwsze, jeśli chodzi o motywowanie indywidualne, to kreatywność można rozwijać przez delegowanie uprawnień pracowniczych, które polega na obdarzaniu pracownika zaufaniem i dawaniu swobody działania. Drugi sposób zasadza się na zachęcaniu do działań zbiorowych — grupowego udziału w konkursach mających na celu promowanie fachowości. Są to tzw. olimpiady umiejętności, w których pracownicy mogą wykazać się profesjonalizmem. Konkursy tego typu odbywają się co roku, a wyniki ogłaszane są w uroczystych okolicznościach, podczas których cała grupa prezentuje swój końcowy produkt. Poza tym w firmie odbywa się jeszcze ,,Konkurs Innowacji”, podczas którego projekty oceniane są ze względu na ich pomysłowość. Podstawową zaletą tego typu działań jest zachęcanie do twórczej pracy nie tylko osób bezpośrednio biorących w nich udział, ale i pozostałych obserwatorów — podkreśla Adrianna Połczyńska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Maria Seroczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Daewoo-FSO szuka twórczych inżynierów