Daimler powalczy o minuty

opublikowano: 17-03-2019, 22:00

W stolicy dostępna jest druga aplikacja do wypożyczania hulajnóg — Hive. Rynek, który kreują giganci, zaczyna kwitnąć.

— W ciągu najbliższych kilku dni wprowadzimy na ulice Warszawy 400 elektrycznych hulajnóg. Będą dostępne dla mieszkańców w granicach trzech dzielnic — Śródmieścia, Żoliborza i Mokotowa. Zanim rozszerzymy obszar działania, chcemy dopracować wszelkie elementy systemu, które będą wpływać na jakośćusługi, naszą współpracę z miastem i to, jak odbierają nas mieszkańcy — mówi Łukasz Gontarek, menedżer Hive na Warszawę.

Za uruchomieniem aplikacji do wypożyczania miejskich hulajnóg Hive stoi polski przedstawiciel aplikacji taksówkowej Mytaxi, należący do grupy Daimler. Produkowane w Chinach e-hulajnogi niemieckiego giganta motoryzacyjnego pojawiły się wcześniej na ulicach Lizbony, Paryża i Aten. W Warszawie dostępny będzie model Seagway ES4. Przedstawiciele Hive’a nie informują o kwocie, jaką koncern zainwestował w Warszawie.

— Nasz projekt jest częścią długofalowej strategii grupy Daimler, która jest opracowywana przez spółkę Inteligent Apps. Rozwija ona projekty dotyczące e-mobilności, takie jak Mytaxi i Hive. Wkrótce zostaną połączone i zaczną działać pod jedną nazwą. Skalę rynku elektromobilności w miastach trudno oszacować, jednak ma ona ogromny potencjał. Wystarczy powiedzieć, że BMW i Daimler niedawno ogłosiły publicznie, że zainwestują 3 mld EUR w innowacyjne narzędzia związane z elektromobilnością — mówi Łukasz Gontarek.

Od października ubiegłego roku w Warszawie działa już inna aplikacja do wypożyczania hulajnóg — Lime. W amerykański start-up, który obok e-hulajnóg oferuje także carsharing i elektryczne rowery już na kilku kontynentach, Uber i Alphabet zainwestowały niedawno łącznie 335 mln USD. Lime działa w trzech miastach w Polsce: Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu. W sumie oferuje w nich ok. 3 tys. hulajnóg, z których do tej pory skorzystało ponad 140 tys. osób.

— Opierając się na naszym doświadczeniu z ponad 100 rynków na całym świecie, nie obawiamy się pojawienia konkurencji. Stawiamy na najwyższą jakość — w tym miesiącu wprowadziliśmy nowy, wygodniejszy i jeszcze bardziej bezpieczny model hulajnóg, który w całości zastąpił starą flotę, w tym model, z którego korzysta nasza konkurencja — komentuje biuro prasowe Lime.

Amerykański start- -up chce dalej się rozwijać w innych miastach Polski, choć nie informuje — w jakich. Hulajnogi Hive na razie nie wyjadą poza Warszawę.

— Skupiamy się na wypracowaniu najlepszych standardów naszej usługi w stolicy, liczymy na współprace z miastem, któremu chcemy na bieżąco raportować wszystkie nasze działania. Czekamy na regulacje związane z takimi aplikacjami jak nasza. Na razie nie planujemy startu w innych polskich miastach — wyjaśnia Łukasz Gontarek.

Za odblokowanie Hive’a użytkownik aplikacji zapłaci 2,5 zł, a za każdą minutę jazdy — 0,45 zł. Cennik Lime’a (marka oferuje też elektryczne rowery) kształtuje się podobnie — 2 zł za wypożyczenie, a potem 0,50 zł za minutę jazdy. Oba systemy działają bez jakichkolwiek stacji dokujących. Użytkownicy mogą pozostawiać pojazdy w dowolnym miejscu, przy chodnikach i ulicach miast.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane