DaimlerChrysler może nie przejąć BS

Trepińska Maria
opublikowano: 24-02-1999, 00:00

DaimlerChrysler może nie przejąć BS

Należący do Banku Współpracy Regionalnej Bank Secesyjny czeka na nowego właściciela. Chociaż chętny do kupna banku i stworzenia na jego podstawie własnej instytucji finansowej DaimlerChrysler nie wycofał się ze swojego zainteresowania katowickim bankiem, to możliwe, że Secesyjny trafi w ręce kontroferenta — koreańskie Daewoo.

BWR-owi nagle zaczęło strasznie zależeć na pozbyciu się Banku Secesyjnego. Na początku marca powinny już zapaść ostateczne decyzje co do tego, kto przejmie katowicki Bank Secesyjny. Dowiedzieliśmy się, że licencję banku z dużym prawdopodobieństwem przejmie Daewoo, który już kilkakrotnie próbował przejąć w Polsce jakiś niewielki bank (m.in. PKBL).

— Nie czuję się kompetentny do udzielania informacji na temat Banku Secesyjnego — stwierdził Andrzej Oklejak, przewodniczący rady nadzorczej BS.

Odesłał do Banku Współpracy Regionalnej, gdzie z kolei Jan Blajer, prezes banku przekazał pytania swojemu rzecznikowi prasowemu.

— Nie mogę udzielać informacji na temat BS, ponieważ pracuję w BWR — wyjaśnił Franciszek Palowski, rzecznik BWR.

Tymczasem, jak twierdzą wiarygodne źródła, BWR-owi zależy na jak najszybszym pozbyciu się Secesyjnego. Pod koniec 1998 roku NBP zalecił podwyższenie kapitału BS. Ponadto w styczniu Główny Inspektorat Nadzoru Bankowego dopatrzył się „pewnych nieprawidłowości” w działalności katowickiego banku. BWR ma do wyboru: albo dostosować się do zaleceń banku centralnego, albo szybko sprzedać Bank Secesyjny.

Katowickim bankiem poważnie zainteresowany jest koncern Daewoo, którego przedstawiciele prowadzą już bardzo zaawansowane rozmowy na temat przejęcia BS. Nie udało się nam tej informacji oficjalnie potwierdzić.

— Nie wycofaliśmy deklaracji nabycia BS. Prowadzimy nadal rozmowy o cenie, jaką mielibyśmy zapłacić za bank. Spodziewam się, że rozmowy zostaną sfinalizowane w ciągu najbliższych dwóch miesięcy — stwierdził Heinrich Weber, prezes zarządu Mercedes Benz Polska.

Zarząd BWR nie mówi, czy ma tyle czasu.

Maria Trepińska

Paweł Zielewski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Trepińska Maria

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / DaimlerChrysler może nie przejąć BS