DaimlerChrysler zapowiedział przejęcie Mitsubishi w 2003 r.

Marek Druś
opublikowano: 08-04-2002, 08:43

Akcje Mitsubishi Motors notowały w poniedziałek największy jednodniowy wzrost kursu od dwóch lat. Spowodowała to zapowiedź przejęcia spółki przez koncern DaimlerChrysler.

Akcje Mitsubishi zdrożały o kilkanaście procent. Wolumen wymiany udziałów spółki podczas poniedziałkowej sesji był sześciokrotnie większy niż wynosi średnia z sześciu ostatnich miesięcy.

Niemiecki koncern jest największym udziałowcem Mitsubishi Mototrs. We wrześniu 2000 roku objął 34 proc. akcji japońskiej spółki, do dzisiaj zwiększył posiadany pakiet do 37 proc. Kupując udziały Mitsubishi Niemcy otrzymali również opcję przejęcia jej pozostałych akcji w trzy lata od zawarcia pierwszej transakcji.

Prezes DaimlerChrysler Juergen Schrempp powiedział w wywiadzie udzielonym "Der Spiegel", że przejęcie Mitsubishi może nastąpić w 2003 roku jeśli tylko spółka osiągnie rentowność i zmniejszy zadłużenie. Analitycy podkreślają, że inwestorzy nie spodziewali się decyzji o tak szybkim przejęciu japońskiej spółki.

Mitsubishi zapowiada, że w roku rozrachunkowym kończącym się 31 marca 2002 r osiągnie próg rentowności. Rok wcześniej miał 278 mld JPY straty.

MD, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / DaimlerChrysler zapowiedział przejęcie Mitsubishi w 2003 r.