Daleki Wschód w odcieniach czerwieni

WST
04-03-2010, 07:57

Azjatyckie giełdy w większości negatywnie zareagowały na rozczarowujący finisz środowej sesji na Wall Street, gdzie po  publikacji tzw. Beżowej Księgi Fed nastroje znacząco pogorszyły się.

Amerykańskie władze monetarne przyznały, że co prawda obserwowane jest ożywienie i wzrost aktywności w największej gospodarce świata, niemniej jest ono co najwyżej „skromne”. To z miejsca wzbudziło obawy o kondycję pozostałych dużych gospodarek i trwałość obecnego trendu wychodzenia z recesji. Zaniepokoił graczy również komunikat China Industrial Bank, w którym prognozuje się słabszy wzrost nowych pożyczek.Chińskie giełdy traciły najmocniej od miesiąca.

Indeks tokijskiej giełdy Nikkei na finiszu czwartkowej sesji tracił 1,05 proc. Japoński biznes ciął wydatki 11 kwartał z rzędu, co może grozić problemami z eksportem, głównym motorem napędzającym tamtejszą gospodarkę, ostrzegają analitycy.

Wydatki kapitałowe, bez uwzględniania oprogramowania komputerowego zmniejszyły się o 18,5 proc. w kwartale zakończonym 31 grudnia 2009 r. Kwartał wcześniej spadły o rekordowe 25,7 proc.

Jednymi z niewielu, jakie miały powody do zadowolenia w czwartek były spółki specjalizujące się w wydobyciu złota. W okresach napięć surowiec cieszy się wzrostem popularności. Kontrakty na złoto z dostawą w kwietniu w handlu na nowojorskiej giełdzie wzrosły do 1145,80 USD za uncję, poziomu nie obserwowanego od 15 stycznia.

Pozytywnie przełożyło się to na kurs m.in. akcji Newcrest Minning, największego producenta złota w Australii.

Lekka zwyżka cen ropy poprawiła też nieznacznie wyceny części azjatyckich koncernów paliwowych.
Zniżkowała za to miedź.

Pod kreską znalazły się w czwartek notowania m.in. takich gigantów jak Komatsu, japońskiego producenta ciężkiego sprzętu budowlanego. Podaż mocniej akcentowała swoją obecność w segmencie producentów aut. To m.in. skutek wzrostu notowań jena do dolara. W przypadku Mitsubishi, którego kurs opadał o ponad 11 proc. zniżkę wymusiła też informacja o zakończeniu negocjacji z francuskim koncernem PSA Peugeot Citroen w sprawie aliansu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Daleki Wschód w odcieniach czerwieni