Danaher kupi dostawcę Moderny za około 9,6 mld USD

  • Paweł Makosz
opublikowano: 17-06-2021, 18:01

W czwartek producent sprzętu medycznego Danaher poinformował, że kupi prywatną firmę biotechnologiczną Aldevron w transakcji gotówkowej za około 9,6 mld USD. W ten sposób wejdzie w posiadanie dostawcy producenta szczepionki COVID-19 Moderna.

Stephen Zenner

Amerykański Aldevron ma umowę na dostarczanie Modernie plazmidowego DNA niezbędnego do produkcji szczepionki mRNA, która została dopuszczona do użytku w ponad 40 krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych.

Danaher ma natomiast umowę z rządem USA na rozszerzenie produkcji produktów potrzebnych do wytworzenia szczepionki COVID-19.

Aldevron, którego większościowym właścicielem jest szwedzki fundusz EQT, również produkuje mRNA i białka dla klientów z branży biotechnologicznej i farmaceutycznej w zakresie badań naukowych, klinicznych i komercyjnych.

Danaher poinformował, że spodziewa się sfinansować transakcję za pomocą gotówki w kasie i/lub wpływów z emisji papierów komercyjnych. Morgan Stanley był wyłącznym doradcą finansowym Aldevron, podczas gdy Simpson Thacher & Bartlett LLP zapewnił doradztwo prawne. W czwartek akcje Danahera drożeją o około 4 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PM, Reuters

Polecane