Dane makro popsuły nastroje na giełdach w USA

(Marek Druś)
opublikowano: 17-02-2005, 16:55

Indeksy amerykańskich giełd rosły tylko w pierwszych minutach sesji. Nieoczekiwany spadek indeksu wskaźników wyprzedzających koniunktury skutecznie popsuł nastroje. Dobre wyniki Wal-Mart i Hewlett-Packarda nie zapobiegły wyprzedaży.

Indeksy amerykańskich giełd rosły tylko w pierwszych minutach sesji. Nieoczekiwany spadek indeksu wskaźników wyprzedzających koniunktury skutecznie popsuł nastroje. Dobre wyniki Wal-Mart i Hewlett-Packarda nie zapobiegły wyprzedaży.

Początek sesji był obiecujący. Indeksu umiarkowanie rosły po dobrych wynikach Wal-Mart i Hewlett-Packarda oraz nieoczekiwanym spadku liczby tzw. nowych bezrobotnych, która ustanowiła kolejne czteroletnie minimum. Dobre nastroje wyparowały, gdy Conference Board podał, że indeks wskaźników wyprzedzających koniunktury spadł w styczniu pierwszy raz od dwóch miesięcy, do tego bardziej niż oczekiwano.

Kurs Wal-Mart rośnie zaledwie o ułamek procenta mimo iż największa na świecie sieć supermarketów osiągnęła zysk na akcję minimalnie wyższy od prognozowanego przez analityków. O ułamek procenta spada cena papierów Hewlett-Packard. Inwestorzy zignorowali wyższy niż oczekiwano zysk i sprzedaż drugiego na świecie producenta komputerów osobistych. O blisko 10 proc. spada kurs RadioSchack. Sieć sklepów z elektroniką użytkową przedstawił wyniki kwartalne, które okazały się słabsze niż oczekiwano. Powody do zadowolenia mają akcjonariusze Medtronic. Większy niż oczekiwano zysk kwartalny producenta sprzętu medycznego wywołał popyt na jego akcje i zarazem wyraźny wzrost ich ceny.

Ok. 16.00 czasu polskiego wystąpienie przez Komisją Finansów Izby Reprezentantów rozpoczął Alan Greenspan. Inwestorzy oczekują, że potwierdzi on oceny przedstawione w środę przez Bankową Komisją Senatu.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane