Dane o PKB maluchami nie wzruszą

Rozmawiał Mateusz Wojtala
opublikowano: 16-08-2017, 22:00

3 pytania do... Tomasza Manowca, zarządzającego funduszem Noble Funds Akcji Małych i Średnich Spółek

W środę GUS poinformował o 3,9-procentowym wzroście PKB, a sWIG80 od kwietnia stracił 6 proc. wartości. Jaka jest przyczyna słabej kondycji małych spółek?

Tomasz Manowiec
Wyświetl galerię [1/2]

Tomasz Manowiec Fot. Marek Wiśniewski

Myślę, że można wyróżnić dwa decydujące czynniki. Pierwszy to kwestia fundamentalna. W gronie spółek z sWIG80 jest problem z poprawą wyników finansowych, a kiedy wyniki nie rosną, to trudno się dziwić, że inwestorzy są rozczarowani. Powodem jest silna presja płacowa, rosnące ceny surowców oraz notowania euro i dolara, gdyż bardzo wiele podmiotów z indeksu to eksporterzy.

Druga przyczyna to przepływy kapitałowe — przewagę mają pod tym względem duże spółki, które są bardziej preferowane przez inwestorów zagranicznych. Do mniejszych emitentów pieniądze już tak nie napływają. Krajowi inwestorzy nie pomagają, bo również kierują swoje aktywa w stronę większych podmiotów, podążając za zainteresowaniem zagranicy. Zarządzający robią zatem więcej miejsca w portfelach dla dużych firm kosztem mniejszych.

Jakie są perspektywy dla indeksu?

Mocne dane z gospodarki to nic nowego. Nie przekłada się to jednak na kondycję małych spółek. Trend spadkowy potrwa jeszcze prawdopodobnie do jesieni, wtedy może się odwróci ze względu na nadzieje związane z kolejnym rokiem.

Które spółki z sWIG80 wskazałby pan jako faworytów do zwyżek, a które typuje pan do spadków? Kto do tej pory zaskakuje pozytywnie, a kto negatywnie?

Patrząc sektorowo, obecnie widzimy dobry trend dla spółek z dużą ekspozycją na konsumenta, czyli przede wszystkim turystyka i handel detaliczny. Sytuacja stała się sprzyjająca zarówno od strony popytowej, jak i kosztowej. Warto też zwrócić uwagę na giełdowe TFI, które wyraźnie poprawiają wyniki. Rozczarowaniem mogą okazać się natomiast spółki budowlane ze względu na słabe wyniki i marże. W sWIG80 niewiele jest już spółek przewartościowanych, dlatego potencjał spadkowy po prawie półrocznym marszu w dół jest ograniczony. Wśród spółek, które już opublikowały wyniki, nie było raczej większych negatywnych zaskoczeń. Natomiast pozytywnie wyróżniły się Agora, Asbis, Quercus oraz Altus TFI. [FOT. WM]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rozmawiał Mateusz Wojtala

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu