Dane w cieniu zadłużenia

Kamil Koprowicz
opublikowano: 10-10-2011, 00:00

Inwestorzy czekają na rozwiązanie kryzysu w strefie euro. Być może nastąpi to już w tym tygodniu

Dzisiaj opublikowane zostaną nowe odczyty o produkcji przemysłowej Francji. Informacje raczej nie będą miały znacznego wpływu na inwestorów. Jednak w połączeniu z innymi danymi mogą wywołać zmiany w kursach akcji i walut.

Co powie komitet?

Większy wpływ na rynki będą miały jutrzejsze wydarzenia. We wtorek opublikowany zostanie odczyt protokołu z posiedzenia FOMC. Komitet Federalny ds. Otwartego Rynku ustala docelowy poziom podaży pieniądza w USA. Odbywa się to poprzez regulowanie wysokości stóp procentowych. Każdy sygnał ze strony FOMC ma wpływ na nastroje inwestorów na całym świecie. Możliwe są więc zmiany kursów dolara i euro, a także notowań głównych indeksów. — Liczę na komentarz dotyczący kondycji ekonomicznej i finansowej USA. Na ostatnim posiedzeniu zdecydowano się uruchomić operację twist, czyli zamianę w bilansie Fedu krótkoterminowych papierów dłużnych na te z dłuższym terminem zapadalności — mówi Marcin Niedźwiecki, analityk City Index.

Więcej bezrobotnych

W środę rynek będzie oczekiwał danych z Wielkiej Brytanii. Opublikowana zostanie liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych oraz stopa bezrobocia. Analitycy spodziewają się słabszych odczytów, co może zagrozić notowaniom funta i głównym indeksom na giełdzie w Londynie. — Poprzednia wartość to 20,3 tys. Nie spodziewałbym się w tym wypadku znacznej poprawy, prawdopodobnie dane nadal będą oscylować przy poziomie 20 tys. i wyżej. Takie wartości wywołają raczej pesymistyczne nastoje co do słabej kondycji rynku pracy na Wyspach. Spodziewam się wzrostu poziomu bezrobocia o 0,1 proc., do 8 proc., względem zeszłego miesiąca — przewiduje Marcin Niedźwiecki. Tego samego dnia przedstawione zostaną dane o produkcji przemysłowej w strefie euro. W ciągu ostatnich trzech miesięcy odczyty były niższe niż prognozy. Kolejne negatywne dane dadzą rynkom pretekst do sprzedaży akcji. Możliwa jest również zmiana notowań czołowych walut.

Bank wpłynie na nastroje

W środę wieczorem odbędzie się publiczne wystąpienie szefa Europejskiego Banku Centralnego (ECB). Przy każdym zaplanowanym posiedzeniu władz ECB rynek ma nadzieje na nowe informacje odnośnie do funduszu EFSF i kolejnej transzy pomocy dla Grecji. Następnego dnia bank centralny przedstawi biuletyn, w którym opublikuje szczegóły decyzji pozostawienia głównej stopy procentowej na niezmienionym poziomie. — Spodziewam się poprawy nastrojów, która pozwoli indeksom oddalić się od lokalnych dołków. Impulsem do zwyżek może być np. wiadomość, że Grecja dostanie kolejną transzę pomocy finansowej lub tamtejsze banki zostaną dokapitalizowane, co pozwoli przeprowadzić redukcję długu państwa — komentuje Łukasz Wróbel, analityk Noble Securities.

Sprzedaż i kolejne narady

Pod koniec tygodnia można się spodziewać decyzji czołowych europejskich polityków. — W piątek odbędzie się dwudniowe spotkanie ministrów finansów głównych gospodarek wraz z szefami banków centralnych. Prawdopodobnie tematem rozmów będzie ryzyko, jakie płynie z Unii Europejskiej i jej pogłębiającego się kryzysu zadłużenia. Główny cel, jaki postawiła sobie Rada Stabilności Finansowej, to ochrona podatników przed kolejnymi pakietami pomocowymi dla zagrożonych banków — tłumaczy Marcin Niedźwiecki. Tego samego dnia opublikowane zostaną dane o sprzedaży detalicznej w USA. Analitycy oczekują lepszych informacji. Dobry odczyt może jednak pozostać w cieniu wydarzeń związanych ze strefą euro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Koprowicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu