Dane z gospodarki zaszkodziły Wall Street

Zgodnie z tym na co wskazywała przecena kontraktów terminowych, pierwsza faza sesji na amerykańskich giełdach toczy się w czerwonych odcieniach.

Deprymująco na inwestorów podziałały dane makro. Gracze powstrzymują się również z bardziej odważnymi decyzjami w oczekiwaniu na wyniki dwudniowego posiedzenia FOMC w sprawie stóp procentowych. Jednak zdecydowanie ważniejszy będzie i towarzyszącym temu komunikat tamtejszych władz monetarnych.  W powszechnej opinii cena pieniądza nie zostanie zmieniona. Oczekuje się z kolei redukcji środków wydawanych na comiesięczny skup obligacji rynku. Analitycy spodziewają się, że kwota zostanie obniżona z 85 do 50 mld USD.

fot. Bloomberg
Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Dane z rynku pracy rozczarowały. Ekonomiści oczekiwali bowiem, że sektor prywatny stworzył w kwietniu około 135 tys. nowych miejsc pracy, podczas gdy – według danych ADP – było to 119 tys. etatów. Dodatkowo zrewidowano dane za marzec ze 158 do 131 tys.

Równie niemiły okazał się odczyt dotyczący aktywności w przemyśle. Według danych zaprezentowanych przez Instytut Zarządzania Podażą indeks obniżył się w kwietniu do 50,6 proc. z 51,3 proc. w marcu. Tymczasem średnia prognoz ekonomistów zakładała spadek od 50,8 proc.

Pesymistyczne dane dotarły również z rynku budowlanego. W marcu wyda tatki budowlane spadły o 1,7 proc. do 865,7 mld USD w ujęciu annualiozwanym co jest ich najniższym poziomem od sierpnia. Specjaliści zakładali tymczasem spadek o 0,6 proc. Największy spadek od marca 2002 r. odnotowano w przypadku projektów publicznych (-4,1 proc.)

Spośród spółek w górę idzie wycena papierów  DreamWorks. Studio filmowe odnotowało w pierwszych trzech miesiącach tego roku zysk w kwocie 5,58 mln USD (7 centów na akcję) podczas gdy analitycy prognozowali stratę rzędu 1,58 mln USD (3 centów na akcję). Z kolei przychody spadły o 1,1 proc. do 134.6 mln USD przebijając średnią prognoz analityków na poziomie 98,8 mln USD.

Na wartości zyskują również akcje Amgen. Analitycy Goldman Sachs Group podwyższyli rekomendację dla walorów największej na świecie spółki biotechnologicznej z neutralnie do kupuj.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Dane z gospodarki zaszkodziły Wall Street