Dania zakaże banknotów o nominale 500 EUR

Banknoty o nominale 500 EUR nie będą akceptowane przy płatnościach czy wymianie walut w Danii, wynika z projektu ustawy, którą gotowa jest poprzeć większość parlamentarzystów.

Awersja do banknotów euro o największym nominale to skutek skandalu po ujawnieniu, że Danske Bank, największy duński banki, przez kilka lat prał brudne pieniądze na olbrzymią skalę.

Banknoty 500 EUR
Zobacz więcej

Banknoty 500 EUR

ARC

- Dzięki temu zakazowi zrobimy ważny krok w walce przeciwko praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu – oświadczył Hans Kristian Skibby z Duńskiej Partii Ludowej. – Banknoty o nominale 500 EUR są najczęściej wykorzystywane przy międzynarodowym praniu pieniędzy i przestępstwach gospodarczych – dodał.

Europejski Bank Centralny zapowiadał już jakiś czas temu, że od końca 2018 roku nie będzie produkował więcej banknotów o nominale 500 EUR przyznając ich popularność wśród przestępców. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, thelocal.dk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Dania zakaże banknotów o nominale 500 EUR