Daniel Obajtek przetrze szlak

Dziś się okaże, czy Orlen zastosuje przepisy umożliwiające płacenie zarządowi więcej, niż przewiduje „kominówka”. Kto pójdzie za nim?

Akcjonariusze PKN Orlen zbiorą się dziś po raz drugi, po przerwie, by zająć się uchwałą dającą możliwość podwyższenia wynagrodzenia prezesa i członków zarządu. Jeśli uchwała przejdzie, to Orlen będzie kolejnym podmiotem kontrolowanym przez państwo, który skorzysta z wyjątkowego rozwiązania przewidzianego ustawą o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami. Zachęci kolejne podmioty?

Prezes Orlenu, którym jest Daniel Obajtek, zarabia dziś około 70 tys. zł miesięcznie. Jeden z akcjonariuszy chce, by mógł zarabiać nawet dwa razy tyle, ale taka uchwała nie oznacza automatycznej podwyżki. O wynagrodzeniu decyduje rada nadzorcza.
Zobacz więcej

RADA OKREŚLI PENSJĘ:

Prezes Orlenu, którym jest Daniel Obajtek, zarabia dziś około 70 tys. zł miesięcznie. Jeden z akcjonariuszy chce, by mógł zarabiać nawet dwa razy tyle, ale taka uchwała nie oznacza automatycznej podwyżki. O wynagrodzeniu decyduje rada nadzorcza. Fot. Marek Wiśniewski

Zobacz także

Na świecie dostają więcej

Propozycję uchwały zmieniającej zasady wynagradzania zarządu Orlenu zgłosił 26 czerwca fundusz z grupy banku PKO BP, kontrolowanego przez państwo. Propozycja zakłada zastąpienie przedziału 7-15 średnich wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw (w tych widełkach musi się dziś mieścić pensja zarządu Orlenu) przedziałem 15-30 takich średnich. Oznacza to, że np. prezes Orlenu, zarabiający dziś ok. 70 tys. zł miesięcznie (czyli 15-krotność), będzie mógł zarobić nawet dwa razy tyle, czyli ok. 140 tys. zł miesięcznie. Decyzję o podwyżce musi jednak podjąć rada nadzorcza, która nadal decyduje o dokładnym poziomie wynagrodzenia.

Ewentualna podwyżka dla zarządu Orlenu jest możliwa dzięki kilku zapisom ustawy, które umożliwiają menedżerom zarabianie więcej w szczególnych przypadkach (chodzi np. o prowadzenie konsolidacji, wielkich inwestycji etc.), o ile spółka to uzasadni. Swoje uzasadnienie Orlen opublikował pod koniec zeszłego tygodnia — przedstawił analizę firmy doradczej, która dowodzi, że prezes Orlenu zarabia dziś mniej niż prezesi podobnych koncernów z zagranicy. Na podstawie tej analizy uchwałę popierającą plan zmiany widełek dotyczących wynagrodzenia podjęła jednogłośnie rada nadzorcza Orlenu.

Wałbrzyski wyjątek

Przed Orlenem z tego samego zapisu ustawy skorzystała w zeszłym roku Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Większość zarządów stref zarabia do 18 tys. zł miesięcznie, ale w wałbrzyskiej jest to 35 tys.

„Ustawodawca przewidział możliwość zastosowania innej wysokości części stałej wynagrodzenia […], jeżeli przemawiają za tym wyjątkowe okoliczności” — wyjaśniało wówczas Ministerstwo Rozwoju.

Te wyjątkowe okoliczności to m.in. 36 zezwoleń na inwestycje wydanych w 2016 r. i 2,6 mld zł zadeklarowanych nakładów. Pod względem nakładów było to najwięcej w Polsce.

Według naszych informacji, z wyjątkowej procedury przewidzianej ustawą skorzystały też niektóre spółki kontrolowane przez skarb państwa, a posiadające siedziby za granicą. Stosowne uzasadnienie powstało m.in. w grupie PGNiG, która ma spółkę zależną w Norwegii.

Soliści mogą się porównać

Uzasadnienie, które opublikował Orlen, odwołuje się przede wszystkim do porównańz zagranicznymi koncernami paliwowymi. W kraju porównywalnej firmy, poza mniejszym Lotosem, nie ma.

Poprosiliśmy prawników i członków rad nadzorczych innych państwowych firm o opinię na temat zastosowania podobnego modelu w pozostałych spółkach. Zastrzegli sobie anonimowość i wskazali miedziowy KGHM, chemiczne Azoty, gazowy PGNiG, ubezpieczeniowe PZU, a także LOT. Te firmy, nie posiadając w kraju odpowiedników, mogłyby odwołać się w analizach do przykładów z zagranicy. Wypadłyby prawdopodobnie grubo poniżej światowej średniej, co jest efektem wprowadzonej w Polsce w 2016 r. „kominówki”. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu