Dariusz Miłek poszuka perełek

Założyciel CCC dołączył do grona polskich miliarderów, którzy inwestują w start-upy. Na początek postawił na Zortrax

Buty i kolarstwo — z tymi dwiema rzeczami od lata kojarzył się Dariusz Miłek, założyciel i szef polskiego giganta obuwniczego CCC. Od dziś ten katalog zwiększy się o nową pozycję: start-upy. Miliarder, który z majątkiem wartym 3,5 mld zł zajmuje czwarte miejsce na liście najbogatszych Polaków, dołączył do grona rekinów rodzimego biznesu inwestujących w młode i szybko rozwijające się spółki technologiczne. Na pierwszy ogień poszedł Zortrax, największy polski producent drukarek 3D. W ostatnich tygodniach spółka przeprowadziła emisję nowych akcji. W ten sposób chciała zdobyć pieniądze na rozwój. Mimo że zgłosiło się wielu chętnych inwestorów, olsztyńska spółka wybrała Dariusza Miłka. Jako jedyny zadeklarował, że chce kupić cały pakiet nowych akcji Zortraksu i związać się z producentem drukarek 3D na dłuższy czas. Kontrolowany przez niego wehikuł inwestycyjny Ultro objął 15 proc. firmy. Za te walory zapłacił ponad 44 mln zł, co oznacza, że Zortrax został wyceniony już na prawie 300 mln zł. — Szukałem dobrej polskiej spółki, która ma potencjał, by stać międzynarodowym lub globalnym liderem. Mój wybór padł na Zortrax — mówi Dariusz Miłek.

Zobacz więcej

— Kogoś musimy naśladować. Albo Inditex, albo H&M. Przecież nie Deichmanna — rzuca Dariusz Miłek, prezes i największy akcjonariusz CCC. Marek Wiśniewski

GPW idzie w odstawkę

Olsztyńska spółka ma duże szanse, by wywalczyć mocną pozycję na globalnym rynku drukarek 3D. Powstała zaledwie dwa lata temu, a już cieszy się renomą w branży. Produkowane przez nią urządzenia są uznawane w swojej kategorii za jedne z najlepszych na świecie. Widać to już w wynikach sprzedaży. W 2015 r. przychody firmy wyniosły 37,6 mln zł, a zysk netto sięgnął 8 mln zł. Wejście Dariusza Miłka do akcjonariatu Zortraksu oznacza, że producent drukarek 3D szybko nie wejdzie na warszawskiej giełdowego. Spółka szykowała się do debiutu, który miał nastąpić jeszcze w tym roku. — Moja inwestycja zapewni finansowanie dalszego rozwoju. Dlatego do tematu giełdowy wrócimy za kilka lat. Zortrax to młoda firma i musi wcześniej ustabilizować wyniki — podkreśla Dariusz Miłek. Miliarder zwraca też uwagę, że objął w olsztyńskiej firmie 15-procentowy pakiet. To oznacza, że kontrolę nad nią nadal sprawuje dwóch młodych założycieli: Rafał Tomasiak i Marcin Olchanowski. — Niech pracują na swoje. Jak się im nie uda, to najwyżej stracę zainwestowane pieniądze — mówi założyciel CCC.

Nie wierzy jednak w taki scenariusz. Zwraca uwagę, że kilka dni temu na branżowych targach w Amsterdamie Zortrax pokazał nowy model drukarki 3D, który został świetnie przyjęty przez rynek. To ma być dowód na to, że olsztyńska firma się rozwija.

Polska potęga w 3D

Możliwe, że na drukarkach 3D nie skończy się przygoda Dariusza Miłka z angażowaniem w młode, technologiczne spółki. Założyciel CCC deklaruje, że jest zainteresowany kolejnymi inwestycjami w polskie firmy, które mają szansę na międzynarodową karierę. — Trafiają do mnie propozycje i przyglądam się im — mówi prezes CCC. Zaznacza, że jest za wcześnie na deklaracje o następnych inwestycjach. Założyciel CCC wybrał sobie bardzo ciekawy rynek, by wejść do świata start-upów i nowych technologii. Druk 3D jest jednym z najszybciej rozwijających się trendów w gospodarce. W ubiegłym roku na świecie sprzedano ponad 200 tys. drukarek o łącznej wartości 1,6 mld USD. Za cztery lata na globalny rynek ma trafiać już 8 mln sztuk. Producenci urządzeń wiążą duże nadzieje z rozwojem technologii medycznych, które umożliwią drukowanie tkanek i narządów, oraz z rozwojem rynku prywatnego. Obecnie większość drukarek 3D kupują firmy na potrzeby przemysłowe. Polska jest jednym z globalnych liderów, jeśli chodzi o produkcję tego typu urządzeń. Z szacunków wynika, że nad Wisłą powstaje obecnie nawet co dziesiąta drukarka 3D.

Startupowa ofensywa

Polscy miliarderzy i milionerzy pokochali start-upy. Michała Sołowowa, znanego inwestora giełdowego, skusiła biotechnologia — zainwestował w spółki NanoVelos oraz OncoArendi. Grażyna Kulczyk, najbogatsza Polka, również ubrała skrzydła anioła biznesu i zainwestowała w medyczny Caremerge, mediowy Qbeats oraz technologiczny Cosmose. Milionerzy działający w branży biotechnologicznej są aniołami także poza głównym kręgiem swojego zainteresowania. Maciej Wieczorek, twórca farmaceutycznej Celon Pharmy oraz współtwórca Mabionu, zainwestował w pomysł swojego nauczyciela jęz. włoskiego. Spółka Neitec pójdzie na wojnę z botami i powalczy o pieniądze z rynku reklamy. Z wspomagania start-upów znany jest też Rafał Brzoska, twórca Integera. Ostatnio zainwestował m.in. w firmę, która specjalizuje się w sprzedaży internetowej koszul męskich. Wraz z Marianem Owerką, twórcą Bakallandu, i Tomaszem Hanczarkiem, współzałożycielem Work Service’u, zaangażuje się w start-upy w ramach funduszu bValue. Za ciekawymi przedsięwzięciami na startupowym rynku rozgląda się również Łukasz Wejchert. [AT]

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Gawrychowski, Alina Treptow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Dariusz Miłek poszuka perełek