Davos o migrantach, ale i o ropie

dr Maciej Jędrzejak, Dyrektor Zarządzający Saxo Bank Polska
opublikowano: 20-01-2016, 11:31

Chiny nie dają o sobie zapomnieć i dzisiaj znowu Europa ma z nimi problem. Zagraniczne inwestycje bezpośrednie w grudniu spadły, a minister handlu oświadczył, że ten rok będzie dla Chin trudny.

A ponieważ doszły do tego nowe informacje z rynku ropy (Iran zapowiada bonusy dla Europy, a Międzynarodowej Agencji Energii – zatopienie rynku w nadpodaży), nastroje znowu zrobiły się fatalne. Ropa zjeżdża, Azja dołuje, a z nią cała Europa. W USA też nie jest różowo.

Dzisiaj Brytyjczycy prezentują ważne dla funta dane z rynku pracy. Inwestorzy mają nadzieję, że jakoś to wpłynie na politykę Bank of England, ale chyba ich wiara jest niewiele warta. Wczoraj dobił ich prezes BoE, Mark Carney, który powiedział, że obecne czasy nie są odpowiednie na podwyżki stóp procentowych. Wczesnym popołudniem Amerykanie pokażą kilka ważnych danych, z priorytetową inflacją konsumencką. Im wyższa, tym większe oczekiwania na podwyżki stóp procentowych przez Fed. Ostatnią istotną informacją dnia będzie decyzja Banku Kanady w sprawie kosztów pieniądza. Dominują opinie, że BoC nic nie zrobi ze stopami, ale przewaga tej opcji nie jest druzgocąca.

Dziś  rozpoczyna się Światowe Forum Ekonomiczne w Davos. Główne tematy, to zmiany na rynku pracy wynikające z rozwoju nowych technologii, kryzys migracyjny, terroryzm i nierówności społeczne, ale pojawią się tam również kwestie związane z aktualną sytuacją gospodarczą – problemy Chin, niskie ceny ropy i wynikające z nich kłopoty dla państw arabskich. Udział w Forum zapowiedzieli czołowi światowi politycy, m.in. David Cameron, premier Wielkiej Brytanii,  Justin Trudeau, premier Kanady i Joe Biden - wiceprezydent USA.

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: dr Maciej Jędrzejak, Dyrektor Zarządzający Saxo Bank Polska

Polecane