Dawid i Goliat wymienią się tajemnicami

opublikowano: 13-09-2020, 22:00

Nowa umowa otwiera możliwości współpracy między amerykańskim koncernem i polską firmą biotechnologiczną InventionBio.

Amerykanów z firmy Perdue Agribusiness, wchodzącej w skład wielkiego koncernu rolniczego Perdue Farms, interesuje technologia biorafinacji śruty rzepakowej, opracowana przez InventionBio — „PB” pisał o tym w minionym tygodniu. Z tym wiąże się zawarte w piątek porozumienie, którego stronami są: firma z USA, spółka, która stworzyła technologię, i jej właściciel — grupa Boruta Zachem.

Dzięki nowatorskiej metodzie można produkować m.in. innowacyjne dodatki paszowe. Technologia tzw. tlenowej fermentacji biomasy w formie stałej jest chroniona patentami. Po kilku latach badań InventionBio zaczęło ją stosować na skalę komercyjną. Koncern Perdue Farms specjalizuje się w przetwórstwie wieprzowiny i drobiu. W 2013 r. został trzecim co do wielkości — po Pilgrim’s Pride i Tyson Foods — producentem brojlerów w USA (osiągając 7-procentowy udział w amerykańskim rynku). Oprócz tego sprzedaje m.in. zboża, nasiona oleiste, mieszanki paszowe i specjalne oleje z nasion do celów spożywczych i przemysłowych.

Stąd jego zainteresowanie nową polską metodą produkcji dodatków paszowych. Dzięki podpisanej umowie strony będą mogły wymieniać się informacjami poufnymi, które stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa. Na razie firma Perdue Agribusiness wysłała do Polski własne surowce, które inżynierowie z InventionBio mają zbadać. Chodzi o to, by sprawdzić, czy ich technologia biorafinacji nadaje się do przerobu takich substancji.

Boruta Zachem zastrzega, że podpisana umowa nie rodzi zobowiązań finansowych dla żadnej ze stron. Jest jednak pierwszym etapem w negocjacjach dotyczących nawiązania współpracy biznesowej. Marcin Pawlikowski, wiceprezes grupy,deklarował już wcześniej w rozmowie z „PB”, że w grę wchodzi zarówno sprzedaż licencji na wykorzystanie technologii przez Amerykanów, jak i stworzenie joint venture. Strony prowadzą już negocjacje w sprawie obu wariantów.

Koncern Perdue Farms z Salisbury w stanie Maryland istnieje dokładnie od stu lat. Zatrudnia około 21 tys. pracowników. W roku obrotowym 2018/19 osiągnął 7,3 mld USD przychodów.

Bydgoska grupa Boruta Zachem od 2014 r. jest notowana na rynku NewConnect. W minionym półroczu jej sprzedaż przekroczyła 26,2 mln zł, a zysk netto sięgnął 1,43 mln zł.

OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
×
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane