Dawne PTU wyszło na prostą

Po długiej przerwie ubezpieczyciel, który obecnie nazywa się Gothaer Polska, znów zaczyna zarabiać.

Gothaer Polska to stare Polskie Towarzystwo Ubezpieczeniowe (PTU) – jeden z najstarszych ubezpieczycieli na polskim rynku, który w połowie pierwszej dekady tego wieku popadł w problemy finansowe. Od tego czasu przeszedł przez spory akcjonariuszy, zarząd komisaryczny i przejęcia przez inwestora branżowego z Niemiec: firmę Gothear. Po trzech latach obecności w towarzystwie udało mu się wyprowadzić je na prostą.

Ubiegły roku Gothaer Polska po raz pierwszy od kilku lat zamknął na plusie. Wypracował 2,1 mln zł zysku netto i zebrał 502,7 mln zł składek. Spółka chwali się, że utrzymała ponad 30-procentowe pokrycie marginesu wypłacalności i zwiększyła obowiązkowe rezerwy techniczno-ubezpieczeniowe.

- Miniony rok to dla Gothaera zamknięcie kolejnych etapów procesu restrukturyzacji. W 2011 r. wraz z wejściem nowego akcjonariusza wdrożona została strategia Go2016, zakładająca zmiany we wszystkich kluczowych obszarach funkcjonowania firmy - mówi Anna Włodarczyk-Moczkowska, prezes ubezpieczyciela.

Zgodnie z założeniami towarzystwu udało się zwiększyć udział ubezpieczeń osobowych i majątkowych względem ubezpieczeń komunikacyjnych.
- Szczególnie zadowalające było tempo wzrostu w zakresie ubezpieczeń korporacyjnych –  podkreśla prezes.

Na koniec 2013 r. ubezpieczenia niekomunikacyjne stanowiły one 38 proc. portfela w porównaniu z 30,5 proc. rok wcześniej.  Przypis składki w ubezpieczeniach majątkowych wzrósł o 5,7 proc. w porównaniu z 2012 r., a w ubezpieczeniach odpowiedzialności cywilnej o 53 proc.


© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Gawrychowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Ubezpieczenia / Dawne PTU wyszło na prostą