DAX odzyskał moc, WIG20 razi słabością

  • Roman Przasnyski
opublikowano: 25-01-2013, 16:47

Po kilkutygodniowym okresie gorszego zachowania, indeks we Frankfurcie doznał wyraźnego przyspieszenia. Nie podążył za nim nasz WIG20, który po okresie nienajlepszej passy poszedł w dół, testując niebezpieczny poziom 2550 punktów.

Po niezbyt optymistycznym starcie piątkowych notowań, indeksy na głównych giełdach europejskich szybko poszły w górę. Największą dynamiką charakteryzował się wskaźnik we Frankfurcie, który od kilkunastu dni osuwał się, pozostając wyraźnie w tyle za innymi wiodącymi parkietami. Można przypuszczać, że zareagował wreszcie na pozytywne sygnały płynące z publikowanych ostatnio wskaźników, takich jak ZEW i PMI. Dziś tamtejsze byki otrzymały kolejny korzystny impuls w postaci nadspodziewanie dobrego odczytu wskaźnika nastrojów przedsiębiorców. Indeks Ifo wzrósł ze 102,4 do 104,2 punktów. Tyle tylko, że DAX ruszył mocno w górę jes zcze przed ogłoszeniem tej informacji. Późniejsza zwyżka nie była już tak dynamiczna, ale pozytywna tendencja utrzymywała się niemal do końca dnia. Rosnąc o ponad 1,2 proc. ustępował jedynie wskaźnikom w Atenach i Sofii.

Choć wskaźniki w Paryżu i Londynie znacznie ustępowały Frankfurtowi, i tak biły kolejne rekordy trendu. Przewaga popytu widoczna była na większości parkietów naszego kontynentu. Na tym tle niekorzystnie wyróżniał się Stambuł i Warszawa.

Na warszawskiej giełdzie początek handlu był umiarkowanie pomyślny dla byków. Główne indeksy zyskiwały na otwarciu po około 0,1 proc. Jednak w odróżnieniu od wiodących rynków europejskich sytuacja z czasem zaczęła się pogarszać. WIG20 nad kreską zdołał się utrzymać do wczesnego popołudnia. W tym czasie byki trzykrotnie musiały bronić się przed spadkiem. Trzecia obrona okazała się nieskuteczna. Około godziny 15.00 wskaźnik blue chips został zepchnięty do poziomu 2555 punktów, blisko krytycznego wsparcia, tracąc 0,4 proc. Złe nastroje ni imały się jedynie wskaźnika najmniejszych firm.

Wśród tuzów naszego parkietu nieźle zachowywały się jedynie największe banki. Akcje Pekao rosły o 0,6-0,8 proc., a papiery PKO zwyżkowały o 0,3 proc. Gorzej wiodło się posiadaczom walorów Banku Handlowego, którzy tracili kilka dziesiątych procent, a akcje BRE szły w dół o ponad 1,5 proc. Tyle samo co BRE zniżkowały walory GTC i KGHM. Pod koniec dnia skala spadku miedziowego kombinatu zwiększyła się do ponad 2 proc. Po około 1,5 proc. traciły papiery PGE i PZU.

Na szerokim rynku uwagę zwracał sięgający 37 proc. spadek akcji Polskiego Jadła po decyzji sądu o ogłoszeniu upadłości likwidacyjnej spółki. O ponad 2 proc. w dół szły papiery Cyfrowego Polsatu, po ponad 1,5 proc. traciły walory Rovese i Netii. Spośród indeksów branżowych przekraczającą 1,5 proc. zwyżką wyróżniał się WIG Budownictwo, głównie za sprawą silnie zwyżkujących akcji Elektrobudowy, Mostostalu Warszawa, Polimeksu i Unibepu. WIG Deweloperzy straszył ponad 1 proc. spadkiem.

Sesja na Wall Street zaczęła się pod dyktando byków. Indeksy zyskiwały początkowo po 0,2-0,3 proc. i szły nadal w górę. S&P500 przekroczył poziom 1500 punktów. To dodawało sił zwyżkom na głównych parkietach naszego kontynentu. Na naszych inwestorach nie robiło jednak wrażenia.

Na godzinę przed końcem handlu w Warszawie indeks naszych największych spółek szedł w dół o 0,7 proc., WIG spadał o 0,5 proc., a mWIG40 o 0,3 proc. Wskaźnik najmniejszych firm zyskiwał 0,4 proc. Obroty wynosiły 645 mln zł.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Roman Przasnyski, Open Finance

Polecane