DB zetrze się dziś z uporem BIGBG

Beata Tomaszkiewicz
opublikowano: 28-01-2000, 00:00

DB zetrze się dziś z uporem BIG BG

Dziś na WZA BIG BG dojdzie do kolejnej próby sił pomiędzy Deutsche Bankiem, a BCP i Eureco. Niemcy walczą o uzyskanie większej reprezentacji w radzie nadzorczej polskiego banku.

Akcjonariusze zarejestrowani na WZA reprezentują ogólem 93 proc. akcji banku. Na walnym mają zapaść przede wszystkim decyzje dotyczące podziału zysku za poprzedni rok obrotowy. Jednak na wniosek Deutsche Banku i Raiffeisen Zentralbanku ma się także odbyć wybór nowej rady nadzorczej w drodze głosowania grupami. Obie te niemieckie instytucje finansowe walczą bowiem o uzyskanie większej kontroli nad BIG BG.

W podobnej sytuacji, gdy większą kontrolę nad Bankiem Ochrony Środowiska chciała przejąć grupa Kredyt Banku i także miało dojść do głosowania grupami padł wniosek o nieodbywanie walnego. W BIG BG jednak ten manewr może się nie powieść ze względu na konieczność podziału zysku.

Jednak analitycy są zgodni co do tego, że — podobnie jak było to w przypadku BOŚ i KB, czy walnego Banku Handlowego — dzisiejsze walne warszawskiego banku będzie prawdziwym popisem umiejętności prawników obu walczących stron.

Zresztą przygotowania do głosowania grupami trwają od wielu tygodni. W celu wykonywania prawa głosu z własnych akcji BIG BG sprzedał ostatnio swoje udziały w dwóch spółkach — INEC Services i TBM Leasing. Obie posiadają po 5,85 proc. udziału w kapitale akcyjnym banku. Ze wstępnych szacunków wynika, że na walnym przeciwnicy i ich grupy będą posiadały kontrolę nad podobnym pakietem akcji - po ok. 45 proc.

O sukcesie jednej ze stron może więc przesądzić nawet minimalna przewaga. Jednak w opinii analityków nie zwiększy to szans Niemców na przejęcie kontroli nad BIG BG. Może jedynie utrudnić swobodne działanie jego stabilnym inwestorom.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / DB zetrze się dziś z uporem BIGBG