Dbanie o finanse mieszkańców

opublikowano: 16-04-2015, 00:00

Komentarz prezydenta Torunia

KUJAWSKO-POMORSKIE

MICHAŁ ZALESKI

prezydent Torunia

1. Jakie cechy człowieka biznesu powinien mieć dobry samorządowiec?

Sprawne zarządzanie finansami to najważniejsza cecha dobrego samorządowca. Ceni się ją także w biznesie. W pracy na szczeblu samorządowym ma ona oczywiście inne oblicze — to coroczne prace nad budżetem, w którym należy pogodzić różne potrzeby miasta, wykorzystać jego potencjał inwestycyjny oraz wykazać się staraniem o finanse mieszkańców. Zarządzanie pieniędzmi na szczeblu samorządowym to także umiejętność pozyskiwania zewnętrznych środków, w tym z Unii. To dzięki nim możliwe stały się w Toruniu odważne inwestycje oraz realizacja wielu twardych i miękkich projektów — te starania zaowocowały podpisaniem 171 umów na prawie 1,2 mld zł.

2. Co samorząd może zrobić dla biznesu, co biznes może zrobić dla samorządu?

Samorząd powinien korzystać ze wszystkich dostępnych narzędzi, dzięki którym stwarza korzystne warunki dla przedsiębiorców.Możliwości jest dużo — w Toruniu to sprawy od regulacji stawek podatku od nieruchomości i pakietów zwolnień od niego przez tworzenie stref ekonomicznych i programów wspierania przedsiębiorczości po podejmowanie inwestycji infrastrukturalnych w uzbrajanie terenu, tworzenie miejsc biurowych czy przestrzeni dla inkubatorów przedsiębiorczości. Samorząd powinien stale konsultować się z przedsiębiorcami, podmiotami otoczenia biznesu i środowiskami naukowymi. Rolę biznesu upatruję tu w uczestnictwie — zarówno doradczym, jak i na zasadzie partnera — w podejmowanych pracach.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Fabisiak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Dbanie o finanse mieszkańców