Debiut Immofinanz na GPW

opublikowano: 07-05-2013, 09:29

Pierwszy dzień notowań austriackiej firmy Immofinanz na GPW nie przysparza wielkich emocji. Kurs akcji oscyluje wokół ceny wyjściowej.

Do godziny 11.30 właściciela zmieniło niecałe 30 tys. akcji o wartości 370 tys. zł. Jednak nie wysokie obroty były celem debiutu. Firma przy tej okazji nie emitowała akcji.

- Nie mamy planu emisji nowych akcji czy obligacji, myślimy tylko o wprowadzeniu pod koniec roku naszej spółki zależnej na giełdę w Niemczech. Są dwa powody, dla których debiutowaliśmy w Warszawie. Większość nieruchomości Immofinanz znajduje się w Europie Środkowo-Wschodniej, więc powinniśmy być notowani na najważniejszym parkiecie tego regionu. Chcemy też ułatwić inwestowanie polskim instytucjom finansowym, jak fundusze emerytalne, które mają duże ograniczenia w inwestowaniu w instrumenty notowane poza Polską – mówi Eduard Zehetner, prezes Immofinanz.

Prawie 37 proc. wartości portfela nieruchomości Immofinanz znajduje się w ich ojczystej Austrii. Na Polskę przypada 9,5 proc. To i tak sporo, biorąc pod uwagę, że wartość całego majątku spółki to 10,49 mld EUR. W naszym kraju Immofinanz ma jedno z największych centrów handlowych – Silesia City Center w Katowicach, którego sprzedaż negocjuje. W trakcie budowy jest centrum handlowe Tarasy Zamkowe w Lublinie (ma kosztować 80 mln EUR), biurowiec Nimbus w Warszawie (koszt – ok. 35 mln EUR), osiedle mieszkaniowe Dębowe Tarasy w Katowicach (wartość trzeciego etapu to 13 mln EUR) i pierwszy park handlowy Stop.Shop w Mławie.

- Będziemy rozwijać tę sieć w miastach liczących od 30 tys. do 150 tys. mieszkańców. Mamy pierwsze trzy lokalizacje, w trakcie negocjacji jest kolejne 5-6 działek. Rocznie cała spółka ze sprzedaży nieruchomości ma około 500 mln EUR gotówki, które w całości są przeznaczane na inwestycje – mówi Eduard Zehetner.

Dla Immofinanz dzisiejszy debiut na GPW jest już drugim. Spółka od 1996 r. jest notowana na giełdzie w Wiedniu. Do 2010 r. w Warszawie notowany był deweloper  Immoeast, którego głównym akcjonariuszem był właśnie Immofinanz. W czasie kryzysu Immoeast popadł w tarapaty, wycofał się z GPW i został włączony w struktury właściciela.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane