Debiutanci z 2012 r. gonią konkurencję

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 04-02-2013, 00:00

Towarzystwa utworzone w ubiegłym roku walczą o aktywa.

Do końca 2013 r. chcemy pozyskać 1 mld zł, a w ciągu 3-4 lat wejść do pierwszej dziesiątki TFI i zarządzać 7 mld zł — zapowiadał w październiku Marek Mikuć, prezes Open Finance TFI. I jeśli dotychczasowe tempo pozyskiwania aktywów się utrzyma, to są szanse na realizację tych planów. W ciągu niespełna trzech miesięcy działalności Open Finance TFI pozyskało 100 mln zł, prześcigając tym samym TFI BNP Paribas czy BPS TFI, które na rynku funkcjonują od 2010 r. i w portfelach funduszy mają po 80 mln zł.

Zobacz więcej

UDANY DEBIUT: Open Finance TFI, którego szefem jest Marek Mikuć, w marcu będzie zarządzać 0,5 mld zł. [FOT. WM]

— Jesteśmy bardzo zadowoleni z debiutu. Plany sprzedażowe są realizowane i jeśli ten trend się utrzyma, to I kwartał zakończymy z aktywami powyżej 0,5 mld zł — ujawnia Piotr Habiera z Open Finance TFI.

W dystrybucji siła

O takiej dynamice sprzedaży może tylko pomarzyć Caspar TFI, które działalność rozpoczęło pod koniec października. Choć w przypadku tego towarzystwa plany są równie ambitne, bo zakładają pozyskanie do portfeli funduszy 1 mld EUR, to ich realizacja będzie wymagać większego wysiłku. Na razie w pięciu funduszach firma zgromadziła 16 mln zł. Najwięcej, bo 11 mln zł, trafiło na fali ubiegłorocznej hossy do portfela Caspar Akcji Tureckich. Gorszy wynik sprzedażowy to jednak nie wina słabych wyników inwestycyjnych, ale dowód na to, jak ważne w funduszowym biznesie są silne plecy dystrybucyjne. Leszek Kasperski, założyciel i szef Caspar TFI, doskonale zdaje sobie z tego sprawę, dlatego główne działania w tym roku skupi na rozwoju sieci sprzedaży. Już ma podpisaną umowę z NWAI DM. Sprzedaż produktów zarządzanych przez Caspara będzie także wspierać Copernicus DM.

— Działania skupiamy obecnie na tym, aby wyżej uplasować nasze fundusze pod względem wysokości aktywów. Czekamy na wyniki kwartalne i wówczas rozpoczniemy rozmowy z kolejnymi partnerami. Chcielibyśmy rozpocząć współpracę z czołowymi podmiotami na rynku — mówi Leszek Kasperski, prezes Caspar TFI.

Open Finance TFI, który choć na moce sprzedażowe, nie może narzekać, również stawia na rozwój sieci dystrybucji. Oprócz zaplecza sprzedażowego w ramach grupy towarzystwo chce współpracować z partnerami zewnętrznymi. Fundusze znajdą się w ofercie banków, pośredników finansowych i ubezpieczycieli.

Dla zamożnych

Do ubiegłorocznych debiutantów, oprócz Caspara i Open Finance TFI, można zaliczyć Trigon TFI, które do niedawna specjalizowało się wyłącznie w zarządzaniu funduszami aktywów niepublicznych, ale w sierpniu wyszło z ofertą do klientów indywidualnych. Firma ściągnęła na pokład dwóch analityków — Pawła Burzyńskiego i Marka Jurasia.

Specjaliści utworzyli autorski fundusz hedgingowy, który ma zarabiać w każdych warunkach rynkowych i skierowany jest do zamożnych inwestorów. W ramach pierwszej subskrypcji do portfela Trigon Quantum udało się pozyskać kilkadziesiąt milionów złotych. Teraz towarzystwo skupi się na poszerzeniu oferty produktowej. Już wkrótce pod dachem Trigon TFI pojawi się kolejny fundusz zamknięty absolute return o nazwie sprzedażowej Trigon Polskie Perły. Zarządzający ma zarabiać w każdych warunkach, inwestując w małe i średnie spółki. Tym razem oferta także będzie skierowana do inwestorów z grubszym portfelem. Open Finance TFI, kierowane przez Marka Mikucia, oprócz klasycznych, benchmarkowych produktów postawiło na zamknięte fundusze absolutnej stopy zwrotu. Chce również zapolować na bogaczy. Planuje utworzenie co najmniej czterech funduszy aktywów niepublicznych. Teraz zarządza tylko jednym wehikułem inwestycyjnym — Open Finance Obligacji Przedsiębiorstw FIZAN.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu