Decora odpuściła sobie prognozy

KZ
opublikowano: 16-07-2008, 00:00

Zarząd nie poda przewidywań finansowych na ten rok, bo się boi, że przestrzeli. Powód — rosnący w siłę złoty.

Zarząd nie poda przewidywań finansowych na ten rok, bo się boi, że przestrzeli. Powód — rosnący w siłę złoty.

Zarząd wielkopolskiego producenta elementów wykończenia i dekoracji wnętrz zapowiadał, że w II kw. przedstawi plan finansowy na ten rok. Tak się jednak nie stało.

— Główna przyczyna to duża niepewność co do rozwoju sytuacji na rynku walutowym — mówi Roland Schroedter, pełnomocnik zarządu Decory ds. relacji inwestorskich.

Od początku roku kurs EUR/PLN spadł o 10 proc. Jak duży wpływ może to mieć na wyniki firmy (eksport to 70 proc. jej przychodów), inwestorzy przekonali się już w ubiegłym roku, kiedy firma dwukrotnie z tego powodu obniżała prognozę wyników. Ostatecznie zysk netto sięgnął 21,7 mln zł. Według analityków DM IDM, w tym roku może on wzrosnąć do 24,8 mln zł (o 14 proc.). Specjaliści zwracają uwagę na dwa inne niebezpieczeństwa związane z działalnością firmy: rosnące stopy procentowe i groźba spowolnienia gospodarczego.

— Geograficznie nasza sprzedaż jest dość rozproszona, co pozwala wygładzić skutki cyklicznych wahań w poszczególnych krajach. Kiedy mieliśmy w Polsce hossę budowlaną, nie było tego aż tak widać w naszych wynikach. Podobnie nie powinniśmy aż tak odczuć słabszej koniunktury — mówi Roland Schroedter.

Przedstawiciel spółki przypomina, że Decora jest obecna na szybko rosnących rynkach, takich jak Rumunia (powinna w tym roku dołożyć 10 proc. do przychodów grupy), a powoływanie kolejnych spółek zależnych za granicą zmniejsza ryzyko walutowe.

— Sprzedaż rozliczamy już w sześciu walutach — informuje Roland Schroedter.

Decora broni się też przed silnym złotym, zawierając transakcje forward (na pierwszy kwartał 2009 r. ma zabezpieczone 8 mln EUR po kursie 3,72 zł) i realizując część zakupów w euro.

— Przewalutowaliśmy również znaczną część naszego zadłużenia ze złotego na dolary. W skali roku powinno dać to 700-800 tys. zł oszczędności w kosztach finansowych — szacuje przedstawiciel firmy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu