Decydują cena i dostępność

opublikowano: 30-08-2018, 22:00

Wypożyczalni samochodowych jest coraz więcej, a Polacy chętnie z nich korzystają — także na wakacjach.

W Warszawie działają m.in. Avis, Wypożyczalnie Samochodów Mega Tanio, Car Net, LeCar, FleetBook, Autocash, 99Rent, Panek. Każda z nich ma kilka punktów, a także oddziały w innych miastach Polski i świata. Znajdują się w strategicznych miejscach: na lotniskach, dworcach, w prestiżowych hotelach.

Polacy wypożyczają samochody w kraju i za granicą. Podczas urlopów spędzanych w Polsce zdecydowało się na to prawie 59 proc. ankietowanych, a podczas wypoczynku w innych państwach — nieco ponad 60 proc., wynika z badania przeprowadzonego w maju 2018 r. przez SW Research dla Avis Polska. Przepytano 602 osoby w wieku powyżej 20 lat, posiadające prawo jazdy kat. B, które w ostatnich dwóch latach co najmniej raz wypożyczyły auto.

Najważniejszym kryterium, które decyduje o wyborze samochodu i wypożyczalni, jest cena — tak wskazało 61 proc. ankietowanych. Ochrona ubezpieczeniowa jest ważna dla 45 proc. badanych. Możliwość odbioru pojazdu w dogodnym miejscu, np. na lotnisku czy w pobliżu stacji kolejowej, wymieniło 30 proc.

— To ogromne ułatwienie dla podróżujących samolotem lub pociągiem. Odbiór auta w takim miejscu pozwala zaoszczędzić czas. Wynajmując samochód na lotnisku w weekend, można liczyć na dodatkowe rabaty — komentuje Martin Gruber, dyrektor zarządzający Avis Budget Group na Polskę, Niemcy, Austrię, Szwajcarię i Czechy.

Największą popularnością wśród Polaków wypożyczających auta na wakacjach cieszą się pojazdy średniej wielkości, m.in. Volkswagen Golf i Seat Leon — są optymalne podczas wyjazdu z rodziną lub przyjaciółmi. Na ich wynajem zdecydowało się niemal 60 proc. badanych.

Zasady wynajmu aut we wszystkich firmach są podobne. Klient powinien mieć ukończone 21 lat, ale nie więcej niż 70-75 lat. Musi też mieć co najmniej od roku ważne prawo jazdy uprawniające do kierowania samochodem w Polsce. Podczas podpisywania umowy musi mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport. Niektóre firmy wymagają karty kredytowej, w innych wystarczy zwykła karta debetowa. Można też zapłacić kaucję gotówką. Depozyt to zabezpieczenie dla firmy na wypadek kolizji, niezatankowania do pełna, samowolnego przedłużenia najmu. Jego wysokość zależy od marki i modelu pojazdu. Są firmy, które wynajmują samochodu bez kaucji. Zdarza się to np. w przypadku wykupienia pełnego ubezpieczenia. Oprócz OC i AC, NNW czy Assistance można wykupić CDW (Collision Damage Waiver — ubezpieczenie pojazdu od uszkodzeń), TW (Theft Waiver) — ubezpieczenie od kradzieży lub utraty. Podróżując w kilka osób, warto pomyśleć o PAI (Personal Accident Insurance) — od następstw nieszczęśliwych wypadków, obejmujące nie tylko kierowcę, ale też pasażerów.

— Avis prowadzi 5500 oddziałów w około 170 krajach. Najwygodniej rezerwować samochód online za pomocą strony internetowej lub aplikacji mobilnej oferowanej przez wypożyczalnię. Warto dokonać rezerwacji nawet z trzymiesięcznym wyprzedzeniem. Dzięki temu cena wynajmu jest niższa, a dostępnych modeli znacznie więcej — podkreśla Martin Gruber.

W miejscowościach wczasowych bardzo wiele osób, szczególnie młodszych, wynajmuje skutery. Coraz popularniejszy jest też carsharing. Na przykład w Dubaju wystarczy pobrać aplikację i zrobić selfie ze swoim prawem jazdy. Firma w ciągu doby akceptuje dokument. Wynajęcie auta na pół godziny kosztuje 15 dirhamów (niecałe 15 zł). Nie trzeba się martwić o miejsce parkingowe. Po zwiedzeniu lub po zjedzeniu kolacji ponownie można wynająć samochód lub wrócić taksówką. Ta forma użytkowania aut zyskuje coraz większą popularność w miastach z wieloma atrakcjami dla turystów, gdzie samochód przydaje się tylko od czasu do czasu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu