Morze środziemne kusi

opublikowano: 30-08-2018, 22:00

Polacy coraz częściej jeżdżą za granicę i ani myślą o rezygnacji z usług operatorów turystycznych. W ostatnich latach biura podróży notują duże wzrosty sprzedaży.

W preferencjach wakacyjnych Polaków niewiele się zmienia. Numerem jeden od kilku lat pozostaje Grecja.

Dolce vita. Włoskie wyspy, w tym Sardynia, znajdują się w czołówce ulubionych kierunków wyjazdowych Polaków
Zobacz więcej

Dolce vita. Włoskie wyspy, w tym Sardynia, znajdują się w czołówce ulubionych kierunków wyjazdowych Polaków FOT. NECKERMANN POLSKA

— Do ścisłej czołówki należą także: Hiszpania z Wyspami Kanaryjskimi, Turcja, Włochy, Egipt, Bułgaria i Albania. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się nowość tego lata — przepiękna wyspa Nosy Be przy północno-zachodnim wybrzeżu Madagaskaru, którą jako pierwsi wprowadziliśmy na polski rynek — mówi Piotr Henicz, wiceprezes Biura Podróży Itaka.

Twierdzi, że liczba klientów w tym sezonie rośnie, ale to nie przełoży się na osiągnięte przez touroperatorów zyski. Jest bowiem efektem nadprodukcji oferty na sezon letni, która powoduje obniżenie ceny nawet znacznie poniżej kalkulacji.

— Niskie ceny są także wynikiem stosowania dumpingu, bez zwracania uwagi na rentowność — uważa Piotr Henicz.

Plaża i wycieczki

Również przedstawiciele Neckermann Polska przekonują, że Bułgaria, wyspy greckie, Turcja, Hiszpania to najpopularniejsze kierunki czarterowe wypoczynku Polaków podróżujących z biurami podróży. W basenie Morza Śródziemnego pogoda jest pewna, baza noclegowa — wyśmienita, a walory wypoczynkowe gwarantują udane wakacje.

— Lista ulubionych kierunków nie zmienia się znacząco od dawna, choć oczywiście są pewne przesunięcia, wynikające chociażby z aktualnej sytuacji dotyczącej bezpieczeństwa, mody czy cen. W tym roku wróciliśmy na dobre do Turcji, która notuje najwyższe wzrosty sprzedaży. Ten kierunek lubimy ze względu na nowoczesne hotele, często z aquaparkami, wysoki poziom all inclusive i bardzo dobrą relację ceny do jakości. Powróciły także Egipt i Tunezja, ale na pewno nie tak spektakularnie jak Turcja. W naszym biurze podróży od wielu sezonów bardzo popularna jest Bułgaria — szczególnie wśród rodzin z dziećmi. Krótki przelot, piękne, piaszczyste plaże, dobra baza noclegowa, gościnność i atrakcyjne ceny przyciągają turystów z naszego kraju, ale też jest to kierunek coraz popularniejszy wśród turystów z Europy Zachodniej — mówi Magda Plutecka, rzecznik Neckermann Polska.

Tradycyjny wypoczynek na plaży turyści chętnie łączą z wycieczkami fakultatywnymi.

— Polacy w porównaniu do innych klientów naszego koncernu najwięcej zwiedzają i chętnie udają się na wycieczki, często też wynajmują na kilka dni auto i zwiedzają okolice. Na pewno nie ograniczamy pobytu do wypoczynku w hotelu. Słońce, basen i all inclusive tak, ale w połączeniu ze zwiedzaniem najchętniej w wersji „light”: krótka wycieczka organizowana przez biuro czy samodzielne zwiedzanie wynajętym na 1-2 dni samochodem — tłumaczy Magda Plutecka.

Atrakcyjne ceny

Zdaniem Piotra Henicza, zauważalnym trendem są też coraz wcześniejsze rezerwacje, nawet z rocznym wyprzedzeniem. Przeważająca część sprzedaży to hotele 4- i 5-gwiazdkowe.

— Rosnącym zainteresowaniem cieszą się rodzinne hotele z aquaparkami, kompleksami basenów i rozbudowanym programem animacji. Są one rezerwowane najwcześniej i często dostępne tylko w przedsprzedaży. Coraz częściej wycieczki są kupowane także jako prezent, np. z okazji rodzinnych rocznic — twierdzi Piotr Henicz.

W 2018 r. dużym zainteresowaniem cieszą się również mniej oczywiste kierunki: Bałkany oraz włoskie wyspy Sycylia i Sardynia.

— Za włoskie dolce vita, wakacje wśród natury, z dobrą kuchnią jesteśmy w stanie zapłacić więcej — podkreśla Magda Plutecka.

Aktualny sezon wakacyjny jest niezwykle dobry dla turystów. Jest sporo ofert na rynku, więc ceny wyjazdów są atrakcyjne. W sierpniu 2018 r. tygodniowe wakacje z przelotem kosztują nawet poniżej 2 tys. zł.

— Rewelacyjne są też ceny samych przelotów, np. na Sardynię i wyspy greckie można lecieć już za 299 zł z bagażem i opłatami lotniskowymi — twierdzi Magda Plutecka.

Wiele osób wyrusza też na wakacje samochodem: Chorwacja (głównie Istria, środkowa Dalmacja), Bułgaria i Włochy (głównie Toskania, jezioro Garda i Górny Adriatyk) to najpopularniejsze miejsca wypoczynku miłośników wakacji na czterech kółkach.

— Niezależność, samodzielne decydowanie o miejscach, które chcemy zobaczyć, możliwość zrobienia zakupów — to najczęściej wymieniane atuty podróżowania samochodem. Korzystając np. z naszej oferty, klienci sami układają plan podróży, chętnie spędzając wakacje w różnych kurortach, np. często łączymy Chorwację z Włochami. Jadąc do Chorwacji, zatrzymujemy się w Budapeszcie, a wypoczywając w austriackich Alpach, zwiedzamy Wiedeń — opowiada Magda Plutecka.

Lato na jesień

Coraz więcej zwolenników zdobywa wypoczynek po sezonie, czyli we wrześniu i w październiku. Gdzie w tym czasie spędzamy urlop? Okazuje się, że również w Grecji, Hiszpanii, Włoszech, Albanii, Turcji lub na Wyspach Kanaryjskich.

— Pogoda sprzyja wypoczynkowi, a ceny są niższe i kolejki do muzeów mniejsze, dlatego coraz więcej klientów wybiera wyjazdy przed i po głównym sezonie — zapewnia Piotr Henicz.

Kiedy w Polsce witamy jesienną aurę, na południu Europy temperatura przekracza nawet 30 stopni C, a wody — 26 stopni C.

— Taka pogoda sprzyja wypoczynkowi i aktywnym jego formom, np. zwiedzaniu, grze w golfa czy uprawianiu sportów wodnych. Chętnie wyjeżdżają o tej porze także seniorzy, osoby nastawione na spokojniejszy wypoczynek, pary i rodzice z małymi dziećmi. Będzie zdecydowanie spokojniej niż w szczycie sezonu, a dodatkowo można wybrać specjalny hotel, np. obiekt tylko dla dorosłych czy sieć Sentido dla klientów nastawionych na spokój i regenerację, z naturalną kuchnią, programami sportowymi, jogą, strefą relaksu. Nawet poduszkę do spania można wybrać — zachęca Magda Plutecka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Kaczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu