Deficyt budżetowy USA przekroczył 1 bln USD

CNBC, MD
opublikowano: 2026-03-11 19:30

Deficyt budżetowy USA wyniósł w lutym 307,5 ​​mld USD, a od początku roku fiskalnego przekroczył już 1 bln USD, informuje CNBC.

Posłuchaj
Speaker icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Subskrypcja

W lutym dochody budżetu spadły o 43,9 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem, do 313,3 mld USD. Wydatki spadły o 5,1 proc. w porównaniu ze styczniem, do 620,8 mld USD. Kwotę wydatków zwiększyło przyspieszenie wypłat niektórych świadczeń w lutym, ponieważ 1 marca wypadał dzień wolny od pracy.

W roku fiskalnym, rozpoczynającym się w październiku, deficyt wyniósł 1,004 bln USD. Jest o około 12 proc. niższy niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Przyczynił się do tego duży wzrost wpływów z ceł. Wyniosły łącznie 151 mld USD po pięciu miesiącach roku fiskalnego. To o około 113 mld USD więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku fiskalnego.

Pod koniec lutego Sąd Najwyższy USA unieważnił tzw. cła wzajemne wprowadzone przez Donalda Trumpa w ubiegłym roku. Prezydent ogłosił wprowadzenie od 24 lutego nowego cła wysokości 10 proc., które ma być zwiększone do 15 proc.

CNBC zwraca uwagę, że wydatki z tytułu wypłaty odsetek od prawie 39 bln USD długu USA wynosiły w lutym 79 mld USD. Były niższe tylko od kwot wypłaconych z tytułu ubezpieczeń społecznych.