Deficyt budżetu w 2003 wyniesie 45 mld zł-prasa

TOWARZYSTWO UBEZPIECZEŃ I REASEKURACJI WARTA SPÓŁKA AKCYJNA
14-06-2002, 09:30

WARSZAWA (Reuters) - Deficyt budżetowy ma wynieść w przyszłym roku 45 miliardów złotych, a nie 40 miliardów jak wcześniej zaplanowano, wynika z informacji do których dotarła Rzeczpospolita.

W ministerstwie nie było nikogo, kto mógłby potwierdzić te informacje. Jednak wcześniej minister Marek Belka zapowiadał, że przyszłoroczny deficyt może być nieco wyższy od planów.

"Deficyt rzędu 45 miliardów złotych to poziom bardzo wysoki, jeżeli oczekujemy, że w przyszłym roku gospodarka przyspieszy" - powiedział w wywiadzie dla Polskiego Radia, Witold Orłowski, doradca prezydenta ds. ekonomicznych.

Tegoroczny deficyt ma przekroczyć pięć procent PKB, czyli jest dużo większy niż trzy procentowe maksimum potrzebne dla Polski do wejścia do strefy euro po planowanej na 2004 rok akcesji do Unii Europejskiej.

Orłowski dodał jednak, że kluczową sprawą jest to, by rząd pozostał wierny zasadzie ograniczania wydatków.

"Kluczową rzeczą jest przyjęta przez rząd zasada 'inflacja + 1' przy wzroście wydatków. Jeżeli wyliczenie deficytu jest wynikiem realizacji tej zasady, a dochody podatkowe państwa będą mniejsze, to [taki deficyt] jest smutną koniecznością" - dodał Orłowski.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TOWARZYSTWO UBEZPIECZEŃ I REASEKURACJI WARTA SPÓŁKA AKCYJNA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Deficyt budżetu w 2003 wyniesie 45 mld zł-prasa