Deficyt obrotów był w IV niższy od oczekiwań

opublikowano: 31-05-2001, 19:02

WARSZAWA (Reuters) - Deficyt na rachunku obrotów bieżących spadł w ubiegłym miesiącu do 614 milionów dolarów z 749 milionów dolarów w marcu, poinformował w czwartek Narodowy Bank Polski (NBP). Analitycy prognozowali, że deficyt wyniesie w kwietniu 870 milionów dolarów.

Po pierwszych czterech miesiącach tego roku deficyt na rachunku obrotów bieżących zmniejszył się o 36,3 procent do 2,782 miliarda dolarów, co oznacza, że restrykcyjna polityka monetarna wyraźnie ograniczyła popyt wewnętrzny i import.

"To całkiem niezłe dane, lepsze niż oczekiwaliśmy. Wygląda na to, że wzrost eksportu się utrzymał, więc nasze obawy o jego spadek nie były uzasadnione" - powiedziała Juliet Sampson, analityk Bank of America.

"To na pewno umocni złotego" - dodała.

W ubiegłym miesiącu eksport spadł do 2,608 miliarda dolarów z 2,615 miliarda dolarów w marcu. W pierwszych czterech miesiącach 2001 roku eksport wzrósł o 20,2 procent do 10,04 miliarda dolarów.

Zdaniem analityków oznacza to, że pomimo silnego kursu złotówki eksport nie przestaje rosnąć.

W kwietniu import spadł do 3,360 miliarda dolarów z 3,522 miliarda dolarów miesiąc wcześniej. W pierwszych czterech miesiącach wzrósł natomiast o 5,0 procent do 13,94 miliarda.

Po publikacji danych na temat deficytu obrotów bieżących w kwietniu złoty wzmocnił się o 0,4 procent wobec dolara i euro. Pod koniec czwartkowych notowań dolara wyceniano na 3,9800 złotego, a euro na 3,3695 złotego.

Zdaniem analityków kwietniowe dane pokazują, że deficyt na rachunku obrotów bieżących spadł do około 5,1 procent Produktu Krajowego Brutto(PKB) z 5,3 procent w marcu.

Analitycy uważają, że dane są wyjątkowo dobre biorąc pod uwagę fakt, że w ubiegłym miesiącu Polska spłaciła prawie 300 milionów dolarów zadłużenia zagranicznego.

Z drugiej strony analitycy ostrzegają, że z czasem polski eksport zacznie odczuwać negatywny wpływ mocnego złotego, który od początku tego roku wzrósł o 3,6 procent wobec dolara i o 12,4 procent do euro.

Zdaniem niektórych analityków polska waluta może być przeszacowana nawet o 10 procent z powodu wysokich stóp procentowych i spodziewanych wpływów z prywatyzacji w drugiej połowie 2001 roku.

Poprawa bilansu na rachunku obrotów bieżących może również stanowić powód do obniżki stóp procentowych, które powstrzymują popyt wewnętrzny i hamują wzrost gospodarczy.

"Po raz kolejny dane te pokazują, że deficyt obrotów bieżących nie jest powodem, aby utrzymywać wysokie stopy procentowe" - powiedział Zsolt Papp, ekonomista ABN AMRO w Londynie.

"Można sobie wyobrazić, że złoty może się osłabić, bo inwestorzy mogą teraz pomyśleć, że Rada może zredukować stopy w czerwcu" - dodał.

Jednak inni ekonomiście oczekują, że bank centralny obniży stopy w lipcu, gdy inflacja zacznie ponownie spadać.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu