Deficyt w Polsce najniższy od 7 lat

Bartek Godusławski
07-04-2015, 00:00

Dziura w publicznej kasie zmniejszyła się do 3,2 proc. PKB. Za rok pewnie wyjdziemy z procedury nadmiernego deficytu.

Z informacji „PB” wynika, że 31 marca GUS wysłał do Eurostatu tzw. notyfikację fiskalną, w której przekazał wyliczenia dotyczące wyniku za 2014 r., jakim zamknął się sektor finansów publicznych (z samorządami i systemem ubezpieczeń społecznych). Nadal mamy deficyt i to się jeszcze przez wiele lat nie zmieni, ale jego poziom już nie straszy, bo wynosi jedynie 3,2 proc. PKB, najmniej od 2007 r.

SUKCES:
Wyświetl galerię [1/2]

SUKCES:

Mateusz Szczurek, minister finansów, uważa, że dzięki spadającemu deficytowi w przyszłym roku na pewno uda się Polsce wyjść z procedury nadmiernego deficytu, w której tkwimy od 2009 r. Bloomberg

Statystycy unijni opublikują oficjalne informacje dopiero 21 kwietnia, gdy już zweryfikują dane z Polski. Poziom deficytu będzie jednak dużym zaskoczeniem dla Brukseli. Unijni urzędnicy prognozowali niedawno, że wyniesie 3,6 proc. PKB, natomiast nasz resort finansów przekonywał, że uda się go zbić do 3,3 proc. Mateusz Szczurek, minister finansów, w ubiegłym tygodniu chwalił się, że dziura będzie bliższa jego wyliczeniom. Co przyczyniło się do spadku deficytu do 3,2 proc.?

— To głównie efekt dobrej koniunktury w gospodarce — mówi Rafał Benecki, główny ekonomista ING BSK.

Dane coraz mocniej świadczą jednak o tym, że nie ma większych niebezpieczeństw na drodze do ścięcia deficytu w tym roku poniżej 3 proc., które są wymagane przez unijne traktaty.

— Deficyt spadnie do 2,5-2,6 proc. Komisja Europejska pewnie będzie chciała, abyśmy podjęli dodatkowe reformy, by w kolejnych latach deficyt był na spadkowej ścieżce — uważa Rafał Benecki.

W tym roku z procedury nadmiernego deficytu pewnie nie wyjdziemy, ale coraz bardziej prawdopodobny jest scenariusz, że nastąpi to rok później. Na razie widać jedno — lepiej prognozują urzędnicy z Warszawy niż z Brukseli.To nie jest trudne do wyjaśnienia. W Komisji Europejskiej nad prognozami dla Polski pracują trzy osoby, a w Ministerstwie Finansów pół departamentu, czyli mniej więcej 20 ekspertów.

JUŻ PISALIŚMY: „PB” z 1 kwietnia 2015 r.

Ministerstwo Finansów zapewniało, że deficyt w ubiegłym roku spadł w okolice 3,3 z 4 proc. rok wcześniej. Dużo się nie pomyliło.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartek Godusławski

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Deficyt w Polsce najniższy od 7 lat