Deflacja w Grecji spowolniła

opublikowano: 10-03-2015, 13:18

Ceny konsumpcyjne w Grecji w lutym spadły o 2,2 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2014 r. wynika z danych zaprezentowanych przez Krajowe Biuro Statystyczne, na które powołuje się Reuters.

Oznacza to, że deflacja wyhamowała dynamikę, gdyż w styczniu wskaźnik spadł o 2,8 proc. Liczona według standardów UE, zharmonizowana deflacja również była wolniejsza i wyniosła -1,9 proc. Mediana prognoz ekonomistów zakładała 2,6-proc. spadek cen.

W całym 2014 r. ceny konsumpcyjne spadły średnio o 1,3 proc. 

Grecja po latach walki z inflacją, od dwóch lat boryka się z deflacją w którą popadła m.in. z powodu silnej obniżki płac i emerytur oraz głębokiej recesji co doprowadziło do spadku popytu i presji na producentów do obniżki cen.

Swój szczyt w obecnym cyklu, deflacja odnotowała w listopadzie 2013 r. kiedy to ceny konsumpcyjne spadły w ujęciu rocznym o 2,9 proc. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane