Dega liczy na dotacje z UE

GRA
opublikowano: 20-01-2010, 00:00

Gazela "PB" cieszy się

Gazela "PB" cieszy się

z rekordowych wyników

i planuje spore inwestycje.

Ma nadzieję, że pomogą

pieniądze z Unii.

Dega, przetwórca ryb spod Koszalina, ma za sobą rekordowy rok. Ze wstępnych danych wynika, że obroty po raz pierwszy w historii przekroczyły 50 mln zł, a zysk brutto sięgnął nieosiągalnego wcześniej poziomu 4,5 mln zł (w 2008 r. było to 2,8 mln zł).

— Efekty dało po pierwsze — trzymanie w ryzach wszelkich kosztów, a po drugie — reorganizacja działu sprzedaży — mówi Emilia Modlińska, prezes i akcjonariusz Degi.

Dbałość o koszty była konieczna ze względu na zawirowania wokół przepisów regulujących funkcjonowanie zakładów pracy chronionej (Dega jest takim zakładem). Firma najpierw poniosła spore nakłady na inwestycje, a potem utraciła prawo do ulg podatkowych. Żeby się nie przewrócić, każdy grosz oglądała z dwóch stron. I przetrwała w dobrej kondycji. Ponadto przebudowała i rozbudowała dział sprzedaży, powierzając kierownictwo nowej osobie.

Ten rok też będzie intensywny, a zarząd skoncentruje się na inwestycjach.

— Chcemy zrealizować dwa projekty przy wykorzystaniu dotacji unijnych. Większy zakłada remont i adaptację budynku, który kupiliśmy na działce przylegającej do obecnego zakładu. Celem drugiego jest informatyzacja produkcji —zapowiada Emilia Modlińska.

Koszty remontu i uruchomienia nowego zakładu zarząd szacuje na kilka milionów złotych. Chce w nim produkować konserwy rybne i sosy do wyrobów, które firma ma w ofercie (obecnie Dega specjalizuje się w produkcji sałatek warzywnych, mięsnych i śledziowych). Jeśli projekt zostanie zrealizowany, moce produkcyjne wzrosną o kilkanaście procent. Plan zakłada, że uda się to zrobić jeszcze w tym roku. Podobnie jak zrealizować projekt informatyczny.

— Rozmawiamy już z wykonawcą tego systemu. Koszt projektu szacujemy na 800 tys. zł — przewiduje prezes.

Dega stawia na rozwój organiczny i — w przeciwieństwie np. do Graala — nie interesuje się przejęciami. Nie planuje też wejścia na giełdę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu